پارک علم و فناوری قزوین، پویا و فعال در حوزه فناوری

رئیس پارک علم و فناوری قزوین در بازدید رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت : پردیس فناوری مشترک با دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، پردیس (دهکده) فناوری کشاورزی با سازمان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی و پردیس فناوری مشترک با شرکت شهرک های صنعتی استان تنها نمونه ای از فعالیت های فناورانه و نوآورانه پارک قزوین است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین در ادامه این دیدار، افزود : ایجاد مراکز نوآوری تخصصی با هدف افزایش بهره وری و بکارگیری نوآوری در صنایع یکی دیگراز فعالیت هایی است که در این راستا صورت پذیرفته و مرکز نوآوری گیربکس نیرومحرکه ، مرکز نوآوری چشمه نور، مرکز نوآوری پارادایس هاب، مرکز نوآوری فناوری های نرم و خلاق (خانه خلاق سعدالسلطنه)، مرکز نوآوری مادر و کودک فیروز، مرکز نوآوری لوازم خانگی تایسز، از جمله مراکز راه اندازی شده در این مجموعه به شمار می آیند.

وی همچنین با اشاره به اینکه شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری قزوین، علاوه بر درخشش در عرصه های داخلی و خارجی نیز حرف های بسیاری برای گفتن دارند و در این زمینه نیز خوش درخشیده اند، اظهار کرد : شرکت های دانش بنیان تام لوکوموتیو آریا، تونل ساز ماشین، بساپارس صنعت، پویاگران هنر مینودری، سامانه های کنترل دقیق دژان، سامانه های دما، نور و انرژی سدنا، فرابرد، اندیشه سازان مجد، شایگان داده الکتریک، ویرا رباتیک و مه راد صنعت خلاق از جمله شرکت های فعال و موثری هستند که هر یک تاثیر بسزایی در صنعت خود داشته اند.

این مقام مسئول اضافه کرد : ارتقای سطح رتبه بندی پارک علم و فناوری قزوین ( از سطح 3 به سطح 2 ) یکی دیگر از دستاوردهای پارک علم و فناوری قزوین در سال 1402 می باشد که به همت همگی کارکنان این مجموعه به انجام رسیده است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین، تصریح کرد: مراکز رشد شهرستان های البرز، آبیک، تاکستان و بوئین زهرا در سال گذشته فعالیت های خود را در جهت گسترش فعالیت های دانش بنیانی و فناوری آغاز کردند و در حال حاضر 83 شرکت دانش بنیانی نوپا، 52 شرکت نوآور و 28 شرکت فناور در استان قزوین مشغول فعالیت اند.

احمدی ضمن بیان این مطلب که عملیات عمرانی فازهای 1 و 2 پردیس فناوری آبیک در این شهرستان به خوبی در حال انجام است، گفت : عملیات فاز نخست این پردیس در مساحت 10 هکتار به انجام رسید رسیده است.

وی با اشاره به چهارشنبه های فناورانه پارک علم و فناوری قزوین که در جهت رونمایی از محصولات فناور و نوآور و دانش بنیان این مجموعه صورت پذیرفته است، افزود : این برنامه برای نخستین بار در کشور توسط پارک علم و فناوری قزوین اجرا شد که طی آن از 37  محصول دانش بنیانی در شبکه های قزوین و البرز بصورت زنده  و مستقیم رونمایی شد.

این مقام مسئول از احداث و راه اندازی مراکز نمونه سازی «شیمیایی» و «مکانیکال»، واگذاری اراضی این مجموعه در فاز نخست، کسب سیمرغ بلورین چهل و دومین جشنواره فیلم فجر در بخش جلوه های ویژه توسط شرکت هنر مینودری برای فیلم «احمد»، کسب مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات ژنو سوئیس توسط شرکت آرتاخه و کسب جایزه برتر سومین جشنواره ملی خوشنویسی جلوه توسط شرکت برگه زرین قلم عماد به عنوان دیگر افتخارات این مجموعه در سال گذشته نام برد.

جعفر احمدی در پایان با بیان اینکه کسب رتبه نخست کشور در برگزاری جلسات ستاد اقتصاد دانش بنیان افتخاری دیگر از افتخارات پارک علم و فناوری قزوین است، گفت : طی نامه ای که از سوی دفتر امور فناوری وزارت کشور به استانداری قزوین ابلاغ گردید، پارک علم و فناوری قزوین توانست رتبه نخست کشور در سال 1402 در توسعه اقتصاد دانش بنیان را کسب نماید.

روح الله رازینی رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم نیز در این نشست گفت : در سراسر کشور پارک های علم و فناوری گاهی اوقات تمایزی با یکدیگر ندارند و تنها به فعالیت های مشابه می پردازند و دچار روزمرگی شده اند و در این بین پارک علم و فناوری قزوین از این قائله مستثنا است.

وی همچنین ادامه داد : تمایز در فعالیت ها و حضور پررنگ در فعالیت های فناورانه استانی و کشوری توانسته این مجموعه را به مجموعه ای فعال و پویا تبدیل کند و فعالیت در زنجیره ارزش و انتخاب شدن به عنوان هاب شوینده در کشور گوشه ای از فعالیت های شاخص پارک علم و فناوری قزوین به شمار می آید.

این مقام مسئول اظهار کرد : توازن در نظارت و ارزیابی همیشه به عنوان یک نکته مهم بوده است و امروزه ادعا داریم علاوه بر توجه ویژه به این موضوع توانسته ایم فعالیت های ثمربخشی را نیز در این زمینه صورت بخشیم.

رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم با بیان اینکه استان قزوین استانی فرهنگی و تاریخی است و امروزه با کارخانه ها وصنایع موجود به استان صنعتی شناخته می شود، تصریح کرد : استفاده از مقوله های بومی و بومی سازی فعالیت های فناوری از نکاتی است که جا دارد در پارک علم و فناوری قزوین بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

رازینی اضافه کرد : حوزه فناوری و دانش بنیان در کشور به یک مطالبه تبدیل شده و سیاست های حمایتی کمک خوبی در این حوزه داشته است و این مهم در حال حاضر نیازمند فکری هوشمندانه است.

این مقام مسئول اظهار کرد : در دانشگاه ها زمینه های فرهنگی وجود دارد و برای زیرساخت محیط فرهنگی برنامه های بسیاری برنامه ریزی شده است.

رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم در پایان گفت : نسل جدید را باید با حوزه فناوری بیش از پیش آشنا سازیم تا علاوه بر آشنایی با این حوزه، در زمینه بسط و گسترش آن نیز فعالیت کرد.

 

انتهای پیام/*


16161651
66565
666652
979846465
66132
4616513
9613131
4646651351
6161616

برچسب‌ها :
  • پارک علم و فناوری قزوین
  • وزارت علوم
  • دانش بنیان
  • ارتقا
  • فناوری
  • ارزیابی