۵۰ درصد افزایش تولید، استان قزوین را قطب صادرات کشاورزی می‌کند/قزوین می تواند پایلوت هوشمند سازی کشور گردد

دومین همایش رویداد ملی کشاورزی دانش بنیان روز دوشنبه14 اسفندماه در سالن آمفی تئاتر آینده پژوهی واقع در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، این همایش که به همت پارک علم و فناوری قزوین، سازمان جهاد کشاورزی و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، با حضور جمعی از اساتید، محققان و تولیدکنندگان دانش بنیان بخش کشاورزی در استان و کشور همراه بود.

این رویداد با حضور سید مجتبی خیام نکویی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، علی رحمانی، معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استاندار، جعفر احمدی، رئیس پارک علم و فناوری قزوین، محمدحسین عطایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین و سید علی قاسم زاده رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد.

جعفر احمدی، رئیس پارک علم و فناوری قزوین در این همایش به تعریف امنیت غذایی پرداخت و اظهار کرد: تعریف امنیت غذایی از منظر جهانی، دسترسی همه مردم به غذای کافی در همه اوقات برای جسم سالم است، سازمان فائو معتقد است که برای سال ۲۰۵۰ تولید غذای کنونی جهان باید حداقل ۲ برابر افزایش یابد.

وی اضافه کرد: با وجود تغییرات اقلیمی و بهره وری پایین بخش کشاورزی در نقاط مختلف کشور، حرکت به سمت کشاورزی دانش بنیان بیش از پیش مهم جلوه می کند، بنابراین برای تحقق این مهم باید از تمام ظرفیت‌های دانش مثل فناوری هسته ای، هوش مصنوعی، بیوتکنولوژی و نانو تکنولوژی و همچنین ماهواره‌ها بهره برد.

احمدی تاکید کرد: یکی از مولفه‌های کشاورزی دانش بنیان، رشد کمی و کیفی شرکت در دانش بنیان کردن بخش کشاورزی است؛ یعنی اینکه ما فقط از کشاورزی دانش بنیان صحبت کنیم کافی نیست و باید شرایطی را فراهم کرد تا مولفه‌های کشاورزی دانش بنیان از عرصه علمی به منصه ظهور رسیده و در بخش کشاورزی و تولید بیش از گذشته خودنمایی کند.

این مسئول با بیان اینکه خوشبختانه در استان قزوین همگرایی بسیار خوبی در راستای دانش بنیان کردن بخش کشاورزی وجود دارد، ادامه داد:  درکنار پارک علم و فناوری قزوین و جهادکشاورزی استان، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و مرکز تحقیقات کشاورزی دست به دست هم داده‌اند تا چنین همایشی را برگزار کنند.

احمدی اظهار کرد: تاکید استاندار قزوین این بوده که کشاورزی دانش بنیان با توجه به خواست مقام معظم رهبری باید با جدیت دنبال شود، هم اکنون سهم کشاورزی از حوزه دانش بنیان ۶ تا هفت درصد است و سهم استان نیز بالاتر از این مقدار نیست که رفع این خلا نیازمند جهشی گام برداشتن است.

رئیس پارک علم و فناوری  قزوین به هرم چهار وجهی شرکت‌های دانش بنیان، کشاورز، موسسات علمی و دانشگاهی و نهادهای حمایتی و پشتیبان اشاره کرد و گفت: کشاورزی دانش بنیان می‌تواند سهم تولیدات قزوین در کشور را چند برابر افزایش دهد، ما اعتقاد داریم که حتی اگر ۵۰ درصد افزایش تولیدات غذایی داشته باشیم، علاوه بر خودکفایی صادرکننده محصولات به خارج از کشور خواهیم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: می‌توانیم استان قزوین را به پایلوت کشور در حوزه هوشمندسازی کشاورزی تبدیل کنیم و در مدت کوتاهی بستر کشاورزی را مدرن و هوشمند سازیم، بر همین اساس تبدیل استان قزوین به پایلوت کشوری در زمینه هوشمند سازی کشاورزی از سوی پارک علم و فناوری قزوین به معاون جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی پیشنهاد می گردد.

گفتنی است، در بخش جنبی این رویداد نمایشگاه دانش بنیان کشاورزی با حضور بیش از 15 واحد فناور در زمینه تخصصی کشاورزی برگزار گردید که شرکت کنندگان این رویداد از آن بازدید کردند.


6546468
646465
654465465
65465465
646464

برچسب‌ها :
  • پارک علم و فناوری قزوین
  • رویداد
  • ایونت
  • کشاورزی
  • همایش
  • قزوین