اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری برگزار شد

اجلاس سه روزه ی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، اجلاس سه روزه ی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری سراسر کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونین این وزارتخانه به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد از چهارم تا ششم بهمن ماه برگزار شد.

سجاد محمدعلی نژاد معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در اجلاس سه روزه رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری و در پنل فناوری این اجلاس اظهار داشت: برنامه راهبردی این معاونت شامل سه راهبرد اساسی خلق و توسعه فناوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و ترویج فناوری در جامعه فناوری کشور است.

وی تصریح کرد: با وجود اقدامات زیاد برای توسعه فناوری در کشور، انسجام بین این اقدامات با توجه به ظرفیت نیروی انسانی و محدودیت منابع وجود ندارد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم بیان کرد: بیشتر نیروی دانشگاه‌ها به توسعه فناوری‌های موجود متمرکز است. قصد داریم فناوری‌های پیشران یعنی هوش مصنوعی، کوانتوم و زیست فناوری را توسعه دهیم. پارک دانشگاه تربیت مدرس را نیز به عنوان پارک علم و فناوری معین دبیرخانه رویش فناورانه تعیین کردیم.

وی ادامه داد: برخی کشور‌ها اهداف مشخصی برای خود تعیین کردند و فناوری‌های مرتبط با آن را بر اساس پیچیدگی فناوری توسعه می‌دهند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم به تشریح برنامه‌های این معاونت پرداخت و گفت: آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال برای توسعه فناوری مهم هستند، برای نمونه در آمریکا ۹۳ آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال وجود دارد که ۷۴ درصد در دانشگاه و بقیه در دستگاه‌ها یا پارک‌های علم و فناوری است. ورود به حوزه آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال کمک می‌کند تک محصول اولیه و ارزیابی انجام شود.

محمدعلی نژاد در ادامه به سامانه جان (جریان اقتصادی نوین) اشاره کرد و گفت: این سامانه که به زودی راه‌اندازی می‌شود، به صورت آزمایشی مشغول ثبت محصولات دانش بنیان شرکت‌هاست و تاکنون ۵ هزار و ۲ محصول در آن ثبت شده است.

وی همچنین از ابلاغ آیین‌نامه ماده ۵ قانون جهش تولید دانش بنیان خبر داد و گفت: بر اساس این‌ آیین‌نامه ظرفیت‌های مالکیت فکری مرتبط با پایان‌نامه سهم استاد و دانشجو و دانشگاه مشخص شده و قابل انتقال به شرکت‌های دانش بنیان است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم از تشکیل کارگزاری‌هایی برای تسهیل تجای‌سازی محصولات خبر داد و گفت: آیین‌نامه‌ای را برای تجاری‌سازی به همه دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کنیم که بر اساس ان کارگزارانی تشکیل می‌شود که حلقه اتصال دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها با بازار و خارج از دانشگاه می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بر روی یک موضوعی به صورت مشترک با وزارت کشور، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و و وزارت صمت کار می‌کنیم که هدف آن تکمیل زنجیره‌های ارزش راهبردی است تا زنجیره ارزش راهبردی فناوری یا صنایع مختلف کامل شود‌. برای این منظور در حال تدوین نقشه جامع هستیم تا به هر دانشگاه بر اساس ظرفیت‌ها ماموریت زنجیره ارزش یک فناوری را بدهیم مثلاً به دانشگاه یزد زنجیره ارزش راهبردی صنعت نساجی را می‌دهیم.

وی در پایان گفت: قصد ما این است که برای حل مسائل واقعی کشور اقدام کنیم و با ماموریت‌گرایی مسائل خردشده را به دانشگاه‌ها ارجاع داده و به وظیفه ملی خود برای حل مسائل کشور عمل کنیم.

 

 


56465
66465465

برچسب‌ها :
  • پارک علم و فناوری قزوین
  • مشهد
  • وزارت علوم
  • اجلاس