نخستین همایش بین المللی قزوین شناسی پیش از اسلام برگزار شد

نخستین همایش بین المللی قزوین شناسی پیش از اسلام صبح امروز در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با مشارکت پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، نخستین همایش بین المللی قزوین شناسی پیش از اسلام با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان علوم، رجبی دولتی رئیس بنیاد ایران شناسی، اعلایی استاندار، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین، قاسم زاده رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و جمعی از تاریخ شناسان و اندیشمندان در سالن اجتماعات بوستان در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد. 

غلامعلی حداد عادل در نخستین همایش بین المللی قزوین شناسی پیش از اسلام با تاکید براینکه تشکر از اهتمام خاصی که به معرفی این شهر و استان شده اظهار کرد: آسمان قزوین پر از ستاره است و هر سو نظر کنیم در تمامی علوم و فنون ستارگان قدر اول می­بینیم؛ اگر دو بخش گذشته و معاصر نگاه کنیم این موضوع را باید از عبید و واعظ قزوینی که کمتر قدر شناخته شده، حمدالله مستوفی و عبدالجلیل بن ابی الحسین بن ابی‌الفضل قزوینی رازی نویسنده کتاب النقض یاد کرد.

وی افزود: مردم فلسطین که برای استقلال و رهایی از شر جنایتکاران وحشی به پا خواسته و بزرگی می‌کنند و با شهادت و شهامت از شرف انسانی خود دفاع می‌کنند را باید گرامی بداریم و امیدواریم نهایت این مقاومت به آزادی فلسطین منتهی شود.

مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی عنوان کرد: همایش امروز که اختصاص یافته به قزوین پیش از اسلام است یادآور همایشی در ١۶ سال پیش در قزوین است که با موضوع قزوین شناسی برگزار شده بود.

وی افزود: بحث تخصصی در مورد دوران پیش از اسلام قزوین به عهده متخصصان و باستان شناسی است که حرف اول را در این موضوع می‌زنند.

حداد عادل گفت: یک رویداد در چهار دهه اخیر و در ۴۵ سال پس از انقلاب در ایران افتاده و به این همایش به طور کلی مربوط به این موضوع می‌شود که ما از ابتدای انقلاب شاهد یک حرکتی در سراسر ایران هستیم که می­توانیم نام آن را خود شناسی بگذاریم.

 وی ادامه داد: احساس می‌شود مردم ایران در همه جا یک توجهی به هویت خود پیدا کرده‌اند که اگر به حافظه خود مراجعه کنید و فقط اخباری که از رسانه ها شنیده‌ شده را به یاد بیاورید تقریبا ماهی نیست که در جایی از ایران همایشی از جنس این همایش برپا نشده باشد.

این مسئول بیان کرد: در شهرهای مختلف انگیزه‌ای برای هویت یابی پدید آمده و همه می‌خواهند خود را بشناسند و نوعی اشتیاق به تبار شناسی خودی پدید آمده و حتی در روستاها می بینیم دنبال یافتن نماد هایی هستند که به آنها هویت ببخشد، اگر روستایی در تولید یک محصول برتری دارد جشن می گیرد و جشنواره برپا می‌کند و صنایع دستی خود را عرضه می کنند و این حرکت یک پدیده تازه ای است و آن را با اصل انقلاب اسلامی مرتبط می‌دانیم.

وی یادآور شد: پیش از انقلاب شاهد موج گسترده رفتار هویتی مردمی نبودیم، ممکن بود به طور دولتی باشد ولی این حرکت خودجوش و علاقه به هویت یابی حاصل پیروزی انقلاب و نتیجه انقلاب است چرا که این رویداد بزرگ منشا هویت برای ملت ایران بود.

 حداد عادل عنوان کرد: ملت بهتر از همه می‌داند این انقلاب را خود مردم به وجود آورده و بدون کمک شرق و غرب یک اتفاق بزرگ را ممکن ساخته و تغییر نظام و مسیر داده و هویت خود را اثبات کرده‌اند و این اتفاق در واقع مردم بودن مردم را به سطح خود آگاهی آنها آورد و آثارش را می‌بینیم که در توجه به تاریخ و جغرافیا ایران و در توجه به آثار تاریخی و معماری کهن و مفاخر هر شهر و بخش نمود یافته است.

وی افزود: تجربه شخصی من این است که بارها در روستاهایی برای سخنرانی درخصوص بزرگی روستا دعوت شده‌ام و این در حالی است که علاقه به خود شناسی پیش از انقلاب دیده نمی‌شود چرا که مردم سرکوب شده بودند و به دنبال خود شناسی نبودند که ما این پدیده را مبارک می‌دانیم چراکه در جهت وحدت و امنیت ملی قرار دارد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی سعدی خاطرنشان کرد: اینکه این و آن شناسی در ایران رواج یابد نگران کننده نیست و همه هویت شناسی زیر چتر ایران اسلامی است و همان بحث فلسفی وحدت در کثرت و کثرت در وحدت است و همه زیر نام مبارک ایران قرار دارد و شاهدیم در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و مراکز اسناد در این باره گفت و گو می‌شود.

این مسئول با تاکید براینکه از نشانه‌های رشد این ذوق برای هویت یابی علاقه به پیشرفت است مطرح کرد: کسی کاری به گذشته عقب افتاده ندارد و همه می‌خواهند پیشرفت کنند و این در عین حال که برای مسئولان خیلی دشواری ایجاد می‌کند ولی نفس این طلب امر مبارکی است و امروز شاهدیم شهرهای کوچک و بزرگ همه دانشگاه و فرودگاه و بزرگراه و شهرک های صنعتی و منطقه آزاد می خواهند و این تجربه من در مجلس است، بعضی وقت‌ها این درخواست‌ها تداخل در برنامه ریزی‌ها ایجاد می‌کند و فشارهایی را رقم می‌زند اما این خواستن خوب است و باید مدیریت شود ولی بی ارتباط به هویت یابی نیست. مشاور عالی مقام معظم رهبری بیان کرد: در مورد قزوین موقعیت جغرافیایی و اقلیمی قزوین کاملا اقتضا می‌کند که این شهر از سکونتگاه‌های کهن تاریخی باشد چرا که شرایط زیست اجتماعی انسانی و بستر زندگی فراهم بوده و خاک حاصلخیز و بارندگی مناسب برای ایجاد یک تمدن را به طور لازم و کافی داشته است.

وی مطرح کرد: عنوان دشتابی کاملا اشاره به آب و خاک می‌کند که اینجا فراهم بوده و از دیرباز منشأ سکونت شده که اقوام کاسی در آن سکونت یافته آمد.

این مسئول تشریح کرد: از دیگر نشانه‌های اهمیت قزوین این است که این شهر حداقل دو بار در دوران صفویه پایتخت بوده و وقتی همایون، پادشاه گورکانی از هند فرار می کند به هرات می‌رود و برای شاه طهماسب نامه می‌نویسد برای تقاضای کمک و او هم دستور می‌دهد که نهایت تشریفات در خصوص همایون رعایت شود.

وی اضافه کرد: سپس این پادشاه گورکانی به مدت ۹ ماه در قزوین زندگی می‌کند و با سپاهی ۱۲ هزار نفره به هند باز می‌گردد و پس از پیروزی در جنگ، تداوم سلسله گورکانی که در ۵۰۰ سال گذشته مهم‌ترین سلسله پادشاهی در هند بوده‌اند را فراهم می‌کند.

این مسئول توضیح داد: در حدود ٩٠٠ سال پیش یک عالم اهل سنت کتابی می‌نویسد و شیعیان را سرزنش و نقد می‌کند و این کتاب را "پاره‌ای از رسوایی‌های شیعیان" نام گذاری می‌کند و این کتاب در اصفهان می‌چرخد و شیعیان را نگران می‌کرد که در این بین علمای شیعه مشورت می‌کنند برای اینکه چه کسی می‌تواند کتاب را نقد کند و تنها کسی که شایسته بوده وارد میدان شود و آن شخص کسی نبوده جز عبدالجلیل قزوینی رازی قزوینی، که کتاب النقض را می‌نویسد و در ادب کامل موضوعات مطرح شده را با دلایل علمی و تحقیقی رد می‌نماید.

 وی اضافه کرد: ابن ماجه قزوینی و شهید ثالث و در هنر هم میرعماد سیفی قزوینی از بزرگان گذشته این شهر هستند ولی در دوران معاصر عبدالمجید طالقانی و عارف قزوینی چهره جنجالی پس از مشروطه و دهخدا و علامه قزوینی بسیار حائز اهمیت هستند و لازم است که هر یک از این چهره‌ها در همایش‌های تخصصی مورد بررسی قرار بگیرند.

حداد عادل در پایان صحبت‌هایش گفت: این برنامه‌ها به حفظ هویت در دوران جهانی شدن کمک می‌کند و موجب وحدت بیشتر می‌ گردد.


646546
45554
46465465
131113154

برچسب‌ها :
  • پارک علم و فناوری قزوین
  • رویداد
  • همایش
  • قزوین شناسی