۷۰۰ شرکت دانش بنیان مرتبط با بخش کشاورزی در کشور راه اندازی شده است

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: با راه اندازی 700 شرکت دانش بنیان در حوزه کشاورزی گام مهمی برای تزریق دانش و فنآوری به این عرصه و تحول در بهره وری ایجاد شده است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین؛ سرانجام پس از نیم قرن با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر احیای دشت قزوین و ارائه الگوی کشت و با دستور رئیس جمهور و سیاست های ابلاغی وزیر جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم، از سند الگوی کشت محصولات کشاورزی در استان قزوین رونمایی و مفاد آن ابلاغ شد.

در مراسمی که روز یکشنبه با حضور مجتبی خیام نیکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، زراسوندی مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، اعلایی استاندار، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین، جهانشاهی رئیس پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی کشور ، محمد حسین عطایی سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، مهدی رجحانی معاون عمرانی، علی رحمانی معاون اقتصادی، ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای، در استانداری برگزار شد از سند الگوی کشت محصولات کشاورزی قزوین رونمایی شد.

photo_2023-03-05_12-37-00

علیرضا زرآسوندی در این مراسم اظهارداشت: با تاکید رهبری و نامگذاری سال معاونت جدید فناوری و نوآوری راه اندازی شد تا همه فعالیتهای حوزه تحقیقات و مراکز رشد و کارآفرینی ذیل آن عمل کنند. 

وی اضافه کرد: راهبرد اساسی تقویت زیرساخت فناوری و نوآوری است و یکی از مسائل بسیار مهم ایجاد پردیس کشاورزی است.

زرآسوندی یادآورشد: دهکده های نوآوری و فناوری کشاورزی از زیرساخت های اساسی است تا بتوانیم زیست بوم  استانها را تقویت وفعال کنیم تا به صورت تخصصی نظام ایده ها مطرح شده و به ایجاد کارآفرینی منجر شود.

وی اظهارداشت: یکی دیگر از راهکارها تربیت نیروی انسانی ماهر و خبره است و با این دهکده ها می توانیم به اشتغال دانشجویان و تجاری سازی پژوهشی و تعامل بین المللی و نظام ملی نوآوری هم دست یابیم.

این مسئول گفت: خوشبختانه سند نظام نوآوری تدوین شده که می تواند دستاوردهای بسیار خوبی در عرصه ورود دانش به بخش کشاورزی داشته باشد.

photo_2023-03-05_19-19-09

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم تصریح کرد: دو اتفاق خوب در کشور رخ داد و قانون  مترقی جهش تولید مصوب شد که مسیرهای خوبی را برای استانها باز کرده و تاکید شده تا استانداری ها از مراکز رشد حمایت جدی کنند و از معافیت های مالیاتی نیز برخوردار شوند تا شاهد حضور ایده های نوین بای تحول در عرصه کشاورزی باشیم.

زرآسوندی گفت: قزوین از قطب های کشاورزی محسوب می شود و می توانید با جذب سرمایه گذار، نیازهای دانشی و ارندی را تامین کنید و از معافیت و تشویق های تعیین شده نیز برخوردار شوید.

فعالیت ۷۰۰ شرکت دانش بنیان مرتبط با کشاورزی 

وی اظهارداشت: در کشور ۸ هزار شرکت دانش بنیان داریم که ۳ هزار مورد در پارک ها مستقر هستند و امسال بیش از ۴۰ هزار شغل توسط این شرکتها ایجاد شده است.

این مسئول گفت: اشتغال شرکت های دانش بنیان مستقر در پارکها از ۷۰ هزار نفر به ۱۱۱ هزار شغل پایدار رسیده که بیانگر ظرفیت های این شرکتهاست و بایستی از این توانمندی برای حل مشکلات و افزایش بهره وری بخوبی استفاده کنیم.

وی اظهارداشت دهکده های نوآوری و فنآوری کشاورزی در قزوین آینده روشنی خواهند داشت و می توانند در تحول  این بخش نقش موثری ایفا کنند.

در ادامه تفاهمنامه ایجاد دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در قزوین امضا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »