ورود شرکت های دانش بنیان به عرصه کشاورزی موجب تقویت امنیت غذایی کشور می شود

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: با برگزاری رویدادهای علمی و فناوری زمینه ورود شرکت های فناور در فعالیت های کشاورزی را هموار و تسهیل می کنیم.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل قزوین؛ دومین رویداد رفع نیازهای فناورانه (تانا) در بخش کشاورزی عصر شنبه با حضور جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری و جمعی از فعالان شرکت های دانش بنیان و فناور در محل پارک علم و فناوری قزوین کار خود را آغاز کرد.

 جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین در مراسم افتتاح این رویداد گفت: اراضی زراعی دشت قزوین به دلیل خاک حاصل خیز و مرغوب در صورت حرکت به سمت کشاورزی مدرن و استفاده از فناوری های روز میتوانند سهم بیشتری در تامین غذای مردم ایفا کنند.

احمدی افزود: قزوین قطب کشاورزی کشور است اما هنوز شرکت های دانش بنیان در آن ورود زیادی نداشته اند که باید این خلاء جبران شود.

وی بیان کرد: با وجود دشت قزوین این منطقه نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارد و باید از این ظرفیت استفاده بهینه کنیم تا هزینه های تولید و مصرف آب کاهش یافته و تولید اقتصادی تر شود.

احمدی تصریح کرد: در آبان ماه سال گذشته اولین رویداد توسعه و ارتقای زیست بوم نوآوری استان(تانا) با هدف رفع نیازهای فناورانه استان در محورهای کشاورزی، صنعت شوینده ها وصنایع شیمیایی، قطعات خودرو، پردازش تصویر و اتوماسیون، اولویت های پژوهشی ارگانهای دولتی و حوزه لوازم خانگی در محل پارک علم و فناوری قزوین برپا شد که مورد استقبال قرار گرفت.

وی اضافه کرد: مهمترین اقداماتی که در طرح «تانا» پیش بینی شد شناسایی بازیگران و نقش آفرینان موثر در زیست بوم نوآوری استان و تقسیم وظایف آنها بود که در ادامه یک شبکه سازی اتفاق افتاد تا تعامل منطقی میان شبکه استانی، کشوری و بازیگران ایجاد شود.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین اظهارداشت: همچنین دنبال شروع یک گفتمان نوآوری و کارآفرینی در استان بودیم تا همکاری و تعامل مناسبی بین زیست بوم رخ داده و تاثیر پذیری بیشتر شود.

احمدی یادآورشد: کمک به ایجاد اشتغال شرکت های دانش بنیان در کنار حل مسائل مهم استانی و کشوری از طریق بهره گیری از ظرفیت های علمی، فناوری دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز رشد از دیگر اهداف این رویداد مهم است.

وی با اشاره به اضلاع مهم رویداد «تانا» گفت: صاحبان ایده شامل هسته های فناوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، مراکز تحقیقاتی، فارغ التحصیلان دانشگاهها، دانشجویان، اساتید، از اضلاع این شبکه است.

احمدی گفت: ضلع دیگر صاحبان مسئله و تقاضا از جمله دستگاههای اجرایی، صنایع بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و شهرک های صنعتی هستند و در ضلع سوم نیز حامیان مالی و معنوی از جمله صندوق های پژوهش و فناوری، خیرین، بنیاد نخبگان، صندوق سرمایه گذاری و رسانه ها قرار دارند. 

وی اضافه کرد: در رویداد اول 130 نیاز اساسی استان قزوین در بخش صنایع شوینده، شیمیایی، قطعات خودرو، پردازش تصویری و اتوماسیون، سازمان های دولتی شناسایی شد و دستگاه ها از جمله جهاد کشاورزی، شیلات، توانیر، آب منطقه ای و شهرک های صنعتی از ایده های برتر برای حل مشکلات خود استفاده کردند.

احمدی گفت: باید از ظرفیت فناوران برای ارتقای امنیت غذایی کشور استفاده کنیم و شاهد عقد قرارداد بین فناوران و بهره برداران حوزه فناوری در بخش کشاورزی باشیم.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: متاسفانه ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی مناسب نیست و هنوز شرکت های دانش بنیان ارتباط خوبی با این عرصه ندارند که باید این عقب ماندگی جبران شود.

وی افزود: در حال حاضر ضریب نفوذ دانش و فناوری در بخش کشاورزی حدود ۶ درصد است و از هر۱۰۰ شرکت دانش بنیان در کشو فقط ۶ شرکت در این بخش فعال شده اند که با تغییر نگرش ها و سیاست ها باید ارتباط بیشتری میان فناوران و کشاورزان برقرار شود.

احمدی گفت: با بهره گیری از ظرفیت مراکز علمی از جمله دانشکده های کشاورزی، مراکز تحقیقاتی، پارک علم و فناوری می توانیم برای توسعه کشاورزی مدرن در استان همت کنیم.

در این رویداد تعدادی از فناوران ایده های برتر خود در زمینه کشاورزی را ارائه کردند.

در ادامه نمایشگاه تانا کشاورزی در محل پارک علم و فناوری قزوین گشایش یافت.

شرکت های دانش بنیان و فناور محصولات و یافته های خود در زمینه های طراحی و تولید لوازم مدرن مرغداری گلخانه ای و کشاورزی،‌‌ سیستم های هوشمند تزریق داروی مکمل به خطوط آب کشاورزی و دام و طیور، سیستم هوشمند شمارش و تحلیل تولید تخم مرغ را در غرفه های نمایشگاه در معرض دید علاقمندان و کشاورزان قرار داده اند.

همچنین در دیگر غرفه های این نمایشگاه ساخت و طراحی اجرای سیستم هوشمند گلخانه، اتوماسیون گلخانه ای و صنعتی، تولید حشرات مفید و عوامل مبارزه بیولوژیک با آفات کشاورزی، اندازه گیری دما و هدایت الکتریکی، چسب های گرما ذوب، کاربرد فاژ در بهبود سلامت بهداشت و صنعت، تولید سمپاش های توربولاینر جهت مبارزه با انواع مختلف آفات و بیماری ها در مزارع در ظرفیت های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ لیتری، تولید دیزل ژنراتور و انواع بذر و پهبادهای کشاورزی به نمایش درآمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »