واحد فناور قزوینی مجوز دانش بنیان کسب کرد

واحد فناور مستقر در مرکز رشد آبیک وابسته به پارک علم و فناوری قزوین، موفق به اخذ مجوز دانش بنیان شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان قزوین، شرکت “موج گستران پارس آب” به عنوان یکی از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد آبیک و وابسته به پارک علم و فناوری استان قزوین با اتمام مراحل طراحی و ساخت یکی از محصولات خود موفق به اخذ مجوز دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد.

محصول جدید و دانش بنیان مرکز رشد واحدهای فناور آبیک که با نام NGPA.X1000 شناخته می شود، یک وسیله شناور بر سطح آب است که به صورت خودکار اقدام به پایش کیفی منابع آبی می کند.

دکتر ترابی مدیر مرکز رشد آبیک با اشاره به اهمیت پایش و بررسی مستمر منابع آبی از قبیل سدها، دریاچه ها، دریاها و اقیانوس ها اظهار کردند: وزارت نیرو به تمامی سدها ابلاغ کرده است تا اطلاعات کیفی آب ذخیره شده پشت سدها را به صورت ماهانه یا بازه های زمانی مشخص به مسئولان مربوطه ارائه کنند؛ به این دلیل بهره مندی از یک وسیله کارآمد که اقدامات لازم را در کوتاه ترین زمان انجام دهد به صورت برجسته و گسترده در سطح کشور احساس می شود.

مدیر مرکز رشد آبیک بیان کردند: در گذشته برای اطلاع یافتن از ویژگی های کیفی منابع آبی لازم بود که با استفاده از قرقره و سنسورهای مختلف به صورت دستی در عمق های مورد نیاز آب، اطلاعات کاربردی استخراج شود که به دلایل گوناگون، امکان بروز خطاهای انسانی و محیطی وجود داشت و دقت و کیفی اطلاعات دریافی را به شدت کاهش می داد.

دکتر ترابی ادامه دادند: تعدادی از نخبگان و محققان در شرکت “موج گستران پارس آب” که مستقر در مرکز رشد آبیک و وابسته به پارک علم و فناوری قزوین است پس از بررسی موانع و مشکلات یاد شده، دستگاه شناوری را طراحی و ساختند که توانایی دارد با استفاده از مختصات جغرافیایی خود را با استفاده از ماهواره اطلاعات مورد نیاز را دریافت و با یک موتور تعبیه شده در مسیر تعیین شده حرکت کند و به محل مورد نظر برسد.

مدیر مرکز رشد آبیک تصریح کردند: شناور پایش خودکار کیفی منابع آبی،  این توانایی را دارد که به صورت خودکار سنسور مورد نیاز را در عمق های مختلف آب فرستاده و ویژگی های متنوعی مانند دما، فشار، هدایت الکتریکی، PH، DO و غیره را استخراج کند.

دکتر ترابی عنوان کردند: این شناور قابلیت دارد تا پس از دریافت اطلاعات مختلف، آن ها را به صورت پیامک برای اپراتور دستگاه یا پیمانکار سد ارسال کند یا اینکه اطلاعات را بر روی سایت بارگزاری نماید و به این ترتیب عملیاتی که در مدت یک ماه قابل دستیابی بود اکنون در زمان حدود سه ساعت به اتمام می رسد.

مدیر مرکز رشد آبیک بیان داشتند: شناور پایش خودکار کیفی منابع آبی هیچ نمونه داخلی ندارد و نمونه های خارجی آن که در امریکا و آلمان ساخته می شود تنها به صورت ثابت مستقر می شود در صورتی که شناور ایرانی قابلیت تحرک و جابه جایی دارد.

شرکت دانش بنیان موج گستران پارس آب در زمان کوتاهی موفق به اخذ مجوز دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد و مطابق اظهارات مسئولان این شرکت با هدف ارتقای توانمندی های خود در امور تحقیقاتی و پژوهشی و بهبود خدمات قابل ارائه، امکان عقد قرارداد با ایده پردازان را در سطوح مختلف دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »