همایش ملی شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی

همایش ملی شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی صبح امروز 15 آذرماه با مشارکت پارک علم وفناوری قزوین، جهادکشاورزی استان، شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه کشاورزی و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در سالن بوستان این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین و رئیس برگزاری این همایش، تصریح کرد: در این همایش میزبان بیش از ۵۰ شرکت دانش بنیان هستیم و از ظرفیت های شرکت ها در جهت کشاورزی دانش بنیان استفاده خواهیم کرد.

احمدی تاکید کرد: باید در این جهت، تسهیل گری ، بستری سازی و شرایطی فراهم شود تا این شرکت ها در بخش کشاورزی ورود پیدا بکنند و کشاورزی سنتی، استان را به کشاورزی هوشمند و دانش پایه تبدیل می کند.

وی افزود: عدم تمکن مالی بهره برداران حوزه کشاورزی و کوچک بودن زمین های زراعی باعث شده که استفاده از سیستم های هوشمند و حرکت به سمت کشاورزی دانش بنیان برای کشاورز صرفه اقتصادی نداشته باشد.

احمدی ادامه داد: یکی دیگر از علل ورود نکردن شرکت های دانش بنیان این است که بسترهای مناسب برای پذیرش این شرکت ها در بخش کشاورزی ایجاد نشده است، اما راه اندازی پردیس(دهک) فناوری و نوآوری کشاورزی در استان قزوین می تواند بستر مناسبی بر ارتقای کمی و کیفی شرکت های فعال حوزه کشاورزی باشد.

رئیس برگزاری همایش ملی شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی افزود: برای اینکه هم تامین غذا را داشته باشیم و هم تجارت و اشتغال را و ضمن اینکه منابع آب و خاک را نیز حفظ کنیم چاره ای جز بالا بردن بهره وری در این حوزه نداریم و کلید آن تحول در حوزه کشاورزی است.

احمدی در پایان گفت: با توجه به محدودیت آب و خاک در کشور ولی ما ۳‌ تا ۴ برابر بیشتر از آنچه که مجاز هستیم از منابع آب استفاده می کنیم.

گفتنی است الزامات دانش بنیان سازی بخش کشاورزی، افزایش بهره وری محصولات کشاورزی، استفاده از فناوری های نوین در کشاورزی، چالش های شرکت های دانش بنیان کشاورزی، کشاورزی کم آب بَر، تولید و اشتغال پایدار و حفاظت از باغستان های سنتی از محورهای این همایش ملی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »