افتتاح پروژه های پارک علم و فناوری قزوین با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

نخستین مرکز نوآوری تخصصی در پارک علم و فناوری قزوین با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد تا مکانی برای پرورش ایده‌ها و سرعت دادن به فعالیت‌های زیست بوم فناوری و نوآوری استان باشد.
به گزارش روابط عمومی واموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، مرکز نوآوری تخصصی پارک علم و فناوری قزوین روز سه شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین و مسئولین استانی به بهره برداری رسید.

این مکان به عنوان نخستین مرکز نوآوری استان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کار خود را آغاز کرد. 30 شرکت دانش بنیان و استارتاپ در این مرکز استقرار دارند و در حوزه‌هایی مانند گیاهان دارویی، فناوری اطلاعات و اینترنت اشیاء فعال هستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم گفت: قزوین به علت ظرفیت نیروی انسانی خلاق و نوآوری استان مهمی و تاثیرگذاری محسوب می‌شود. زیرساخت‌های مناسبی نیز در استان در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال‌های اخیر پیاده‌سازی شده است اما هنوز با نقطه ایده‌آل فاصله داریم. پس باید مشکلات و موانع را با کمک استاندار و سایر نهادهای استان حل کنیم.

 ستاری با بیان اینکه اقدامات و نتایج این سفر با سرعت عملیاتی می‌شود، ادامه داد: حمایت‌ها برای توسعه زیرساخت‌ها از پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و نوآوری می‌شود اما برای توسعه و گسترش فعالیت‌ها نیاز به ایجاد همدلی بین همگان است تا فعالیت‌های جدی در حوزه اقتصاد دانش بنیان را شاهد باشیم. زمینه این همدلی نیز کامل ایجاد شده است.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی همچنین افزود: بزرگترین حمایت از این حوزه زیست بومی است که ایجاد می‌شود. مباحث مالی بخشی از حمایت‌هایی است که تعریف می‌شود و موضوع مهم توع شکل گیری این زیست بوم است. البته حمایت‌های مالی فوق‌الهاده‌ای نیز از سوی دولت شده است.

ستاری عدم راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری در قزوین را یکی از نقاط ضعف این استان دانست که باعث عدم رشد مناسب شرکت‌های کوچک می‌شود. پس باید به زودی این صندوق در استان راه اندازی شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه از نمایشگاه محصولات فناورانه و جدید واحدهای فناور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری قزوین بازدید کرد. این محصولات شامل: ماسک، دستگاه ونتیلاتورهای تنفسی، تونل و کابین ضدعفونی کننده، دستگاه های ضدعفونی کننده سطوح، محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح، دستگاه ضدعفونی کننده با ازون و… بود. از دیگر پروژه های پارک علم و فناوری قزوین راه اندازی مرکز نوآوری فرهنگ و هنر و صنایع خلاق است که محل پیشنهادی راه اندازی آن در این بازدید توسط معاون معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رویت و مورد تآیید قرار گرفت.  این مرکز با مشارکت شهرداری قزوین در سرای سعد السلطنه راه اندازی خواهد شد. همچنین با پیشنهاد راه اندازی مرکز نوآوری تخصصی با مشارکت شرکت صنعتی نیرومحرکه قزوین در حوزه خودرو و نیازهای خودرو و صنایع مستقر در شهرصنعتی البرز موافقت گردید، راه اندازی مرکز نوآوری زیست فناوری پزشکی و گیاهان دارویی در پارک علم و فناوری موافقت گردید.        
زبان سایت »