فروش بالغ بر 200میلیارد تومان دانش فنی توسط شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری در سال گذشته

دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی پژوهش، فناوری و فن بازار ضمن تاکید بر اهمیت اعتماد به جوانان برای تبلور ایده ها و به ثمر رساندن تلاش های شان، هدایت پژوهش به سمت کاربردی شدن را گامی مهم برای تحقق این امر عنوان کرد.

به گزار ش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان قزوین دکتر  غلامی در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی پژوهش، فناوری و فن بازار بیان کرد: پارک های علم و فناوری و مراکز رشدی که در کشور شکل گرفتند، به توفیقات قابل توجهی در جمع آوری ایده ها، فراهم کردن بستر برای استقرار آنها و حمایت های اولیه و هدایت کردن آنها به سمت ورود به بازار دست یافته اند.

دکتر غلامی شعار امسال نمایشگاه را تجاری سازی فناوری عنوان کرد و آن را برای اشتغال و کارآفرینی در کشور حائز اهمیت دانست. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: در فن‌بازار هفته پژوهش سال گذشته 77 میلیارد تومان قرارداد تجاری‌سازی منعقد شد وعلاوه بر آن شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته بالغ بر 200 میلیارد تومان دانش فنی را به فروش رسانده‌اند. ایشان افزود: در سال گذشته حدود 2400 محصول فناورانه در پارک‌ها و مراکز رشد تولید شد که 50 درصد آن به مرحله تجاری سازی رسیده‌اند و تعداد اختراعات در مراکز فناوری در سال گذشته  470 مورد بوده است.

در این همایش دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز بر ایجاد اکوسیستم نوآوری در کشور تاکید و آن را تنها راه جذب نخبگان و دانشجویان ایرانی مقیم خارج دانست. وی با طرح این سوال که تعداد دانشجویان داخلی عدد بزرگی است، ولی چرا بر روی عدد GDP کشور اثر مثبتی ندارد، افزود: جواب آن یک کلمه است و آن اکوسیستم است. ما در کشور زیست‌بوم لازم را برای فعالیت این افراد نداریم و ما باید این زیست‌بوم را ایجاد کنیم که در آن سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حضور دارند و استارتاپ‌ها نیز در آن قادر به شکل‌گیری باشند.

دکتر مجید متقی‌طلب، دبیر ستاد هفته پژوهش و فناوری در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به خصوصیات هجدهمین دوره این نمایشگاه، گفت: امسال نمایندگانی از کشورهای آذربایجان، قزاقستان و پاکستان در برگزاری این نمایشگاه مشارکت داشتند.

وی برگزاری این نمایشگاه را تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری در تولید علم و فناوری و تحقق اقتصاد دانش بنیان نام برد و گفت: در این دوره از نمایشگاه 193 مرکز تحقیقاتی حضور دارند و در سامانه این نمایشگاه نیز تعداد 3449 طرح ثبت‌نام شده است.

متقی‌طلب با تاکید بر اینکه این تعداد طرح از سوی 300 داور مورد ارزیابی قرار گرفت، ادامه داد: بر اساس رای داوران 64 دستاورد پژوهشی برای رونمایی انتخاب شده‌اند. علاوه بر آن برگزاری 65 مورد کارگاه نیز در دستور کار این نمایشگاه قرار دارد.

دبیر ستاد هفته پژوهش با تاکید بر اینکه این نمایشگاه به سمت تبدیل‌شدن به یک رویداد بین‌المللی در حال حرکت است، اظهار کرد: بر این اساس این امر را با پارک‌های علم و فناوری جهان مطرح کردیم و در این راستا فراخوانی در شبکه پارک‌های علم و فناوری جهان اسلام منتشر شد و بر اساس آن شرکت‌کنندگانی از سایر کشورها در این نمایشگاه حضور دارند.

متقی‌طلب برگزاری تور ویژه برای سفارتخانه‌های سایر کشورها در ایران برای حضور در این نمایشگاه را از دیگر برنامه‌ها نام برد و گفت: علاوه بر آن در سایت ایران تک‌هاب تعداد 3441 طرح ثبت شد و از این تعداد 1732 طرح بر اساس تی‌.آر.ال درجه بندی شدند.

 وی، معرفی فناوری به سرمایه‌گذاران،‌ ارزیابی غرفه‌ها و فناوری‌ها و انعقاد قرارداد تجاری‌سازی و تفاهم‌نامه‌ها را از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه نام برد.

 
زبان سایت »