ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی باید از شش درصد فراتر رود

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی حدود شش درصد است که این میزان باید چند برابر شود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فتاوری قزوین؛ سرانجام پس از نیم قرن با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر احیای دشت قزوین و ارائه الگوی کشت و با دستور رئیس جمهور و سیاست های ابلاغی وزیر جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم، از سند الگوی کشت محصولات کشاورزی در استان قزوین رونمایی و مفاد آن ابلاغ شد.

در مراسمی که روز یکشنبه با حضور مجتبی خیام نیکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، زراسوندی مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، اعلایی استاندار، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین، جهانشاهی رئیس پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی کشور ، محمد حسین عطایی سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، مهدی رجحانی معاون عمرانی، علی رحمانی معاون اقتصادی، ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای، در استانداری برگزار شد از سند الگوی کشت محصولات کشاورزی قزوین رونمایی شد.

جعفر احمدی در این مراسم اظهارداشت: دشت حاصلخیز قزوین در حال حاضر با بیش از 3.5 میلیون تن محصولات کشاورزی بخشی از نیازهای کشور را تامین می کند و اگر بتوانیم دانش و فناوری را وارد این عرصه کنیم قادریم غذای 25 میلیون نفر را تامین کنیم.

وی گفت: اگر برنامه ریزی درستی در حدود ۵۰۰ هزار هکتار اراضی دشت صورت گیرد و به سمت کشاورزی دانش بنیان و هوشمند حرکت کنیم و توسعه مکانیزاسیون را جدی بگیریم شاهد اتفاقات خوبی در این بخش خواهیم بود.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: توسعه مکانیزاسیون و انتقال دانش به مزارع و توسعه کشت گلخانه ای از الزامات الوی کشت واحیای دشت قزوین و با اتکا به دانش امیدواریم اتفاقات خوبی در این عرصه رخ دهد.

وی افزود: حرکت به سمت شرکت های دانش بنیان مهم است تا بتوانیم ضریب نفوذ دانش در کشاورزی را از حدود شش درصد کنونی به میزان بیشتری افزایش دهیم.

احمدی اظهارداشت: مشارکت هسته های فناور در عرصه کشاورزی بسیار مهم است و امروز شرکت های دانش بنیانی داریم که لامپ هایی تولید کرده اند که در بخش کشاورزی کاربرد دارد و با ارتباط با این شرکتها می توانید از ایده های خلاقانه برای تحول در این بخش استفاده کنید.

وی آمادگی پارک علم و فناوری قزوین را برای معرفی شرکت های دانش بنیان و فناوری تخصصی در عرصه کشاورزی اعلام کرد.

در ادامه تفاهمنامه ایجاد دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در قزوین امضا شد.

در پایان از دو گلخانه فعال در استان بازدید به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »