راه اندازی کلینیک و آژانس های سرمایه گذاری در قزوین ضروری است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین گفت: در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان و تسریع در روند تبدیل ایده به محصول راه اندازی کلینیک و آژانس های سرمایه گذاری در استان ضروری است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین؛ نشست تخصصی شورای هماهنگی واحدهای تابعه وزارت اقتصادی و دارایی استان با پارک علم و فنآوری قزوین با هدف تبیین ظرفیت ها و مشوق های قانونی در حمایت از شرکت های دانش بنیان روز چهارشنبه در پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد.

در این نشست که میثم پیله فروش معاون اقتصادی استانداری، خلیلی خواه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی، احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین، عباسپور مدیرکل امور مالیاتی، نیک روشت مدیرکل گمرک، معدنی رئیس شورای هماهنگی بانکها، حیدری مدیر جمع آوری وفروش اموال تملیکی، چگینی رئیس شورای هماهنگی بیمه های استان و جمعی از شرکت های دانش بنیان حضور داشتند پس از طرح چالش ها و موانع پیش روی شرکت های دانش بنیان راهکارهای حل آنها و رفع موانع با حضور مدیران دستگاههای اجرایی بررسی شد.

امیر خلیلی خواه در این نشست اظهارداشت: امور اقتصادی و دارایی از وزارتخانه های مهمی است که شرکت های دولتی و بیمه ای و ادارات متعددی زیر نظر این وزارت فعالیت می کنند و ضمن حفظ استقلال در انجام ماموریت های محوله نیز جدی هستند.

وی افزود: در استان قزوین 30 بانک و 22 شرکت بیمه ای فعال و نیز اداره گمرک در زیرمجموعه اداره کل امور اقتصادی و دارایی هستند و تلاش می کنیم در مسیر چشم انداز ترسیم شده و اسناد بالادستی به اهداف تعیین شده دست یابیم.

این مسئول بیان کرد: در یک دهه گذشته تعداد کارگاههای فعال کشور از 1996 واحد به 4 هزار و 154 کارگاه افزایش یافته و در سال جاری نیز حمایت از شرکت های دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده ایم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین گفت:  بیشترین پروژه ها در استان قزوین از نوع کاربردی و در گروه علوم پزشکی و بیشتر هزینه کارگاهها نیز در بخش جاری بوده است.

وی اظهارداشت: در سال 98 مجموع هزینه های انجام شده در استان 21 هزار و میلیارد تومان بود که 31 درصد آن توسط بخش خصوصی و 67 درصد توسط بخش های دولتی و مراکز آموزش عالی سرمایه گذاری شده است.

خلیلی خواه افزود: بدون تردید می دانیم که دولت اصولا بنگاه دار خوبی نیست و اگر نتوانسته ایم بازاریابی خوبی داشته باشیم به این دلیل است که بیشتر کارها توسط بخش دولتی صورت گرفته و موفق نبوده ایم.

وی از کم بودن سهم تحقیق و توسعه انتقاد کرد و یادآورشد: در بهترین حالت در کشور 63 صدم درصد از سهم تولید ناخالص به تحقیق و پژوهش اختصاص داده شده که سهم استان قزوین 24 صدم درصد و یک سوم کشور در این عرصه سرمایه گذاری شده است.

0000

فعالیت 7093شرکت دانش بنیان در کشور

خلیلی خواه در گزارش کارشناسی و پژوهشی ارائه شده خود افزود: درحال حاضر 7093 شرکت دانش بنیان در کشور و 107 شرکت در استان قزوین فعال و راه اندازی شده است که با اختصاص 1.5 درصد از سهم کشوری رتبه دهم را به خود اختصاص داده ایم.

وی بیان کرد: 7 دهم درصد شرکت های دانش بنیان استان در عرصه کشاورزی و بیشتر شرکت ها در حوزه مواد پیشرفته و شیمیایی فعال است اما در بخش فرهنگی و هنری شرکتی نداریم که امیدواریم با راه اندازی «خانه خلاق» این خلاء جبران شود.

ناتوانی در تجاری سازی محصول از چالش های شرکت های دانش بنیان

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین با اشاره به برخی چالش های شرکت های دانش بنیان تصریح کرد: ناتوانی در تجاری سازی، نداشتن تجربه در کارآفرینی، فضای نامساعد کسب و کار، تامین نشدن منابع مالی و نداشتن مدیریت ریسک، بدهی بالای دولت به شرکتها و  نداشتن مهارت صادرات از مهمترین چالش های شرکت های دانش بنیان استان است.

خلیلی خواه گفت: در راستای حمایت از این شرکت ها در اداره دارایی تمهیداتی اندیشیده شده که پرداخت تسهیلات با نرخ ترجیهی، اولویت دادن در شرکت در مناقصات و مزایده ها، اعمال تشویق های مالیاتی، رسیدگی سریعتر به اختلافات حقوقی شرکت های دانش بنیان، صدور سند مالکیت اعیانی برای شرکت های مستقر در پارک و تعیین سالانه حقوق گمرکی از آن جمله است.

وی اظهارداشت: در راستای کمک به این شرکت ها اقدامات دیگری را در دستور کار قرار داده ایم که رفع موانع سرمایه گذاری در اجرای طرح های دانش بنیان و فنآور در مرکز خدمات سرمایه گذاری استان، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در اجرای طرحها، بازاریابی ایده ها، شناسایی قوانین و مقررات مزاحم و غیر ضروری درفرآیند تولید از این موارد است.

خلیلی خواه افزود: همچنین تسهیل درفرآیند دریافت تسهیلات بند الف تبصره 18 قانون بودجه، کمک به استقرار واحدهای دانش بنیان در فضاهای مازاد دولتی، رسیدگی به عتراض مالیاتی از طریق موضوع ماده 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم و همکاری در انجام مطالعات مشترک با پارک از دیگر راههای حمایت از شرکت های دانش بنیان است.

ضرورت راه اندازی آژانس های سرمایه گذاری در قزوین 

خلیلی خواه در ادامه اظهارداشت: در حال حاضر به راه اندازی کلینیک و آژانس های سرمایه گذاری نیازمندیم و از شرکت های فناور و مراکز رشد انتظار داریم برای تشکیل این مراکز اقدام کنند و ما نیز در امور اقتصادی و دارایی حمایت لازم را انجام می دهیم.

5555

وی گفت: با تشکیل این مرکز روند سرمایه گذاری، از ابتدا تا شکل گیری خط تولید ، اعم از دریافت استعلام و مجوزها در یک فرایند منسجم و با سرعت اجرایی خواهد شد تا سرمایه گذار دغدغه ای در این مسیر نداشته باشد.

خلیلی خواه افزود: در هفته آینده فراخوان تشکیل کلینیک های سرمایه گذاری برگزار می شود و امیدواریم شرکت های دانش بنیان ضمن استفاده از این فرصت برای اجرای آن نیز مشارکت کنند.

در ادامه تفاهم نامه همکاری مشترک پارک علم و فناوری و اداره امور اقتصادی و دارایی استان قزوین امضا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »