رئیس پارک علم و فناوری استان:پردیس فناوری استان دارای بعد ملی خواهد بود/ جایگاه پارک علم و فناوری قزوین راضی کننده نیست

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: عملیات ساخت بزرگترین پردیس فناوری استان فردا آغاز می‌شود و یک مجموعه ۷۰ هکتاری در آبیک برای این کار درنظر گرفته شده که ۱۵ هکتار آن تحویل گرفته شده و همه صنایع آن هایتک و بدون کوچکترین مشکل زیست محیطی خواهد بود و البرز و تهران را هم تحت پوشش قرار می‌دهد و دارای مزیت ملی است و جزء پروژه‌های استراتژیک استان به شمار می‌آید.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین به نقل از خبرنگار ایلنا در قزوین، جعفر احمدی در نشست خبری که بعدازظهر امروز در سالن جلسات پارک علم و فناوری برگزار شد، گفت: پارک علم و فناوری قزوین درجه سه است که حق استان قزوین نیست و نسبت به آن اعتراض داریم، باید نقاط ضعف را پوشش دهیم و تا نیم سال اول سال آینده به سطح دو ارتقا پیدا کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین ادامه داد: باید به سمت اقتصاد دانش بنیان برویم و این موضوع در کشور و استان شتاب خوبی گرفته و از ۱۴ محصول فناورانه رونمایی شده است.

وی بیان کرد: پارک علم و فناوری قزوین از نظر تعداد شرکت‌های دانش بنیان رتبه نهم را دارا است که البته این آمار تغییر پیدا کرده و درحال حاضر ۸ هزار و ۵۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور وجود دارد که ۴۵ شرکت سهم قزوین است و رشد ۳۶ درصدی داشته و دانش بنیان‌های استان هم رشد ۴۳ درصدی داشت؛ اما متاسفانه زیرساخت‌های قزوین مطلوب نیست و شهرستان‌ها بستر مناسبی برای واحدهای فناور ندارند.

پرداخت ۳۴ میلیارد تومان تسهیلات به دانش بنیان‌های قزوین

این مسئول افزود: از محل تبصره ۱۸ میزان، ۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات به واحدهای دانش بنیان پرداخت شد و عملکرد ما در پرداخت تسهیلات ۱۱۸ درصد بود.

احمدی اظهار کرد: ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان با ریاست استاندار در قزوین فعال شده و بزودی چهار کارگروه تخصصی در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، علوم پزشکی و فناوری‌های خلاق و نرم فعال خواهد شد.

وی ادامه داد: شرکت‌ها برای واگذاری زمین‌های پارک علم و فناوری شناسایی شده که تا پایان سال واگذاری‌ها انجام می‌شود و ساخت و سازها بعد از آن آغاز می‌شود و زیرساخت‌ها برای حدود ۱۴ شرکت فراهم شده است.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین بیان کرد: رشد بودجه پارک‌ها برای امسال عدد خوبی نبوده و بودجه پارک قزوین مناسب نیست، البته با پیگیری‌های صورت گرفته برای افزایش بودجه قول مساعد داده شد، تخصیص بودجه مصوب سال جاری هم تاکنون تا نزدیک ۹۰ درصد محقق شده است.

وی گفت: در حوزه زیرساخت‌های فیزیکی مجوزهای خوبی از وزارت علوم اخذ شده، در نقشه کشوری سه استان است که از نظر مراکز رشد جزء پایین‌ترین‌ها است و قزوین هم جزء آن‌ها قرار دارد و در تمرکز زدایی در حوزه زیست بوم خوب عمل نکرده‌ایم و تمرکز بر قزوین است و برای حل این چالش باید برای هر شهرستان استان یک مرکز رشد مستقل ایجاد شود که چهار مجوز در آبیک، تاکستان، بوئین زهرا و البرز اخذ شده که تا سه ماه آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

این مسئول عنوان کرد: توسعه مراکز رشد تخصصی و همچنین چهار پردیس مشترک در برنامه قرار دارد و موافقت اصولی آن‌ها اخذ شده است که دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی یکی از آن‌ها است که در اسفند ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بیان کرد: کشور با مقاله دادن رشد نمی‌کند و باید بستر در داخل استان ایجاد شود تا فارغ التحصیلان بتوانند فعالیت کنند و توسعه پارک قزوین در اندازه قزوین نبوده و باید رشد بیشتری داشت و ظرفیت قزوین بالاتر است و پارک باید توسعه‌یافته‌تر می‌شد.

احمدی ادامه داد: اقتصاد صنایع خلاق در سطح جهان مطرح است اما ما سهمی از صادرات صنایع خلاق نداریم که امیدواریم با فعالیت خانه خلاق این اتفاق رخ دهد؛ با آموزش و پرورش تفاهم نامه امضا شده و بزودی دو مرکز خلاق و خانه رشد دانش‌آموزی در استان راه‌اندازی می‌شود.

ارتباط پارک علم و فناوری با روسیه هدف‌گذاری شده است

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین افزود: رویداد تانا در استان برگزار شد که بر احصای نیازها تمرکز دارد و ۱۷۳ نیاز احصاء شده و ۹۶ مورد برای پاسخگویی پیدا شد و به انعقاد ۱۰ میلیارد تفاهم نامه بین صنایع و فناوران منجر شده است و این برگزاری رویداد دائمی خواهد بود و به طور مداوم شاهد برگزاری آن در حوزه‌های مختلف خواهیم بود.

وی عنوان کرد: ۳۴ دانشجو در ۱۳ واحد فناور در طرح دستیار فناور جذب شد که براساس تخصص خود توانمند شدند.

این مسئول اظهار کرد: تاسیس یک رویداد-نمایشگاه برند استان طراحی شده است و ۲۰ کاروان راهیان پیشرفت از پارک بازدید کردند که بیش از ۴۰ مدرسه را شامل می‌شد.

وی ادامه داد: برخی از پارک‌ها وارد ارتباطات بین المللی شدند، پتانسیل صادرات پارک قزوین بالا است و در همین راستا همکاری با روسیه و یا یکی از کشورهای آسیای میانه هدف‌گذاری شده است.

احمدی گفت: برای مرکز نوآوری چشمه نور برنامه ریزی شده که سه دانشجوی پسادکتری را در این مرکز مستقر کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: نزدیک ۵ میلیارد تومان از بودجه جاری پارک به شرکت‌های داخل پارک تسهیلات پرداخت شده که حدود ۳۵ درصد بودجه پارک است.

وی بیان کرد: بخش خصوصی به آر اند دی و نوآوری اعتقاد ندارند و همین باعث افت شرکت‌ها شده و برای توجه واحدها به این بخش برنامه‌هایی درنظر گرفته شده است.

این مسئول ادامه داد: قزوین از استان‌های کاندید برای راه‌اندازی شهرک تولید محتوا است و آینده استان در حوزه مجازی می‌تواند بسیار فعال باشد.

وی بیان کرد: بخش خصوصی که با رانت وارد پارک شود ضرر خواهد کرد و بدهکار از پارک خارج می‌شود و از این رو حمایت از واحدها براساس فشارها نیست و اگر پارک سیاسی شود، رسالت خود را نخواهد داشت.

احمدی گفت: شرکت‌هایی داریم که برای حل مشکلات مختلف مانند آلودگی استان و نیروگاه توانمتد هستند و واحدهایی داریم که برای حل مسایل استان توانایی دارند.

لینک خبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »