دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در قزوین احداث می شود

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: در راستای توسعه کشاورزی مدرن و ورود دانش به مزارع بزودی دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در قزوین احداث می شود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین؛ اولین جلسه ستاد اقتصاد دانش بنیان عصر شنبه با حضور محمد مهدی اعلایی استاندار، میثم پیله فروش معاون اقتصادی، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین در استانداری برگزار شد.

جعفر احمدی در این جلسه اظهار داشت: در اقتصاد دانش بنیان عوامل مهمی تاثیرگذارند که سیستم آموزشی، سیستم نوآوری، محیط کسب و کار و  مدیریت دانش و آی سی تی، از آن جمله است.

وی افزود: توجه به R&Dها نیز در این عرصه اهمیت فراوانی دارد و در شرایطی که در کشورهای اروپایی حدود دو درصد از GDP را برای R&Dها اختصاص می دهند در کشور ایران و آسیا این میزان حدود 6 دهم درصد است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآور شد: تفکیک سرمایه گذاری در R&D ها و بنگاههای تجاری از اهمیت مضاعفی برخوردار است و در اروپا حدود 70 درصد هزینه های کشور در این بخش و در ایران حدود 25 درصد در این زمینه اختصاص می یابد. 

وی گفت: در کشور 6300 شرکت دانش بنیان راه اندازی شده که 227 هزار نیرو در آنها فعالیت می کنند و این ظرفیت می تواند در اقتصاد و توسعه نقش موثری ایفا کند.

احمدی بیان کرد: کشورمان دارای نسخه داخلی استارت آپ بین المللی بوده و مدل کسب و کارهای آن نیز شاخص است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین تصریح کرد: استان قزوین در زمینه شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد وضعیت زیاد مطلوبی ندارد و تنها صندوق پژوهش و فناوری آن فقط 5 میلیارد تومان سرمایه اولیه دارد که جوابگوی نیازها نیست.

دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در قزوین احداث می شود

رئیس پارک علم و فناوری قزوین در ادامه گفت: با توجه به ظرفیت های بسیار خوبی که در استان وجود دارد راه اندازی« دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی» در دستور کار قرار دارد. 

وی اضافه کرد: این دهکده قرار است در 10 استان کشور راه اندازی شود که تاکنون دهکده های کشاورزی در استانهای خراسان، همدان و سمنان راه اندازی شده و قزوین نیز در اولویت بعدی است.

احمدی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی موظف شده با دریافت مجوز از وزارت علوم برای احداث دهکده نوآوری و فناوری در قزوین اقدام کند که خوشبختانه جهاد کشاورزی استان نیز اعلام آمادگی کرده تا کار شتاب گیرد.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: این دهکده ها در راستای توسعه زیست بوم فناوری بخش کشاورزی، منابع طبیعی و غذایی، پارک های علم و فناوری، مزارع و دهکده های نوآوری با تکیه بر زیرساخت های موجود با همکاری شرکت های دانش بنیان راه اندازی و فعال می شود.

وی از اجرای طرح « تانا» هم خبر داد و گفت: در این طرح توسعه اکوسیستم نوآوری با همکاری پارک محقق خواهد شد و ترویج گفتمان سازی نوآوری و کارآفرینی در استانها، ارتقای سیستم دانش بازیگران اکوسیستم نوآوری و تقویت سیستم های نوآوری استانی مورد توجه است.

احمدی اظهارداشت: همچنین افزایش تاثیرگذاری اکوسیستم های استانی، افزایش سهم نخبگان و دانشمندان در توسعه فناوری مناطق با کمک صاحبان ایده، دستگاههای اجرایی، بخش خصوصی، راه اندازی صندوق های پژوهش از دیگر مزیتهای اجرای طرح تاناست و در این زمینه بایستی شتاب دهنده ها نیز در دو ماه آینده شکل بگیرد.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین اضافه کرد: صندوق فنآوری و پژوهش در استان نیز بایستی تقویت شود و سرمایه آن از 5 میلیارد تومان تا چند برابر افزایش یابد که امیدواریم با حمایت دولت و دادن مشوقها شاهد حضور واحدهای صنعتی بزرگ در این عرصه باشیم.

خانه خلاق در شهریورماه افتتاح می شود

احمدی از راه اندازی خانه خلاق در ماه آینده نیز خبر داد و اظهارداشت: این خانه که تولید محتوای دانش بنیان را برعهده خواهد داشت در شهریور ماه در محل سرای تاریخی سعدالسلطنه راه اندازی و افتتاح خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »