حمایت از ۱۲۰ شرکت دانش بنیان در قزوین نشان از توجه دولت به حوزه فناوری

حمایت از ۱۲۰ شرکت دانش بنیان از سوی پارک علم و فناوری استان قزوین، نشان از توجه جدی دولت تدبیر و امید به حوزه فناوری و پژوهش دارد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین به نقل از خبرگزاری ایرنا-قزوین،  پارک علم و فناوری استان قزوین که فعالیت خود را از سال ۸۷ به عنوان یک پارک دانشگاهی زیر نظر دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) با ۲ تا ۳ گروه دانش بنیانی  آغاز کرده بود، با حمایت های مادی و معنوی دولت امروزه به عنوان یک پارک مستثل به یکی از قدر ترین مراکز فناور کشور تبدیل شده است.

رشد پارک علم و فناوری قزوین، در سایه سار حمایت ها و توجهات ویژه دولت تدبیر و امید به گونه ای بوده که امروزه این استان دارای ۹ کانون شکوفایی و خلاقیت در شهرستان های مختلف این استان است.

خبرنگار ایرنا در این گزارش، با گفت و گو با رئیس پارک علم و فناور و مسوولان ۲ شرکت دانش بنیان مستقر در آن به بررسی عملکرد ۸ ساله این پارک فناور و دانش بنیانی پرداخته است.

پارک علم و فناوری قزوین در دولت یازدهم و دوازدهم به شکوفایی رسید

رییس پارک علم و فناوری قزوین گفت: حمایت در جهت رفع موانع پیش‌روی شرکت های فناور و مستقل در پارک علم و فناوری، یکی از سیاست های راهبردی ما در این مرکز دانش بنیانی است.

وی در خصوص شعار سال ۱۴۰۰ نیز گفت: تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها شعاری دلچسب و سراسر امید برای پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان است و به ما برای حرکت رو به جلو انگیزه ای مضاعف داده است.

مافی تصریح کرد: مهمترین ماموریت پارک های علم و فناوری، حمایت و پشتیبانی از تولید و رفع موانع پیشروی شرکت های فناور بوده است که در سال جدید به یمن برکت این شعار، شاهد دستاوردهای مثبتی در پارک علم و فناوری استان قزوین خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه جهش پارک های علم و فناوری در دولت تدبیر و امید صورت گرفته است، افزود: در هشت سال دولت تدبیر و امید شاهد حمایت های دولتی بسیاری به پارک علم و فناوری به عنوان یک مرکز فناور مستقل بوده ایم.

مافی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید پارک علم و فناوری استان قزوین را به دنیا نیاورد اما آن را بزرگ کرد  و امروز می توانیم بگوییم که این پارک دوره نوزادی و کودکی خود را سپری کرده و وارد گام جدیدی از زندگی خود شده و به شکوفایی رسیده است.

رییس پارک علم و فناوری استان قزوین بیان کرد: پارک علم و فناوری قزوین با حمایت از ۴۰ شرکت رشدی و نوپا، ۴۰شرکت پیش رشد و ۴۰ شرکت رشد یافته یا فناور در حال فعالیت است.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت پارک و علم و فناوری استان قزوین و پذیرش شرکت های جدید در آن گفت: با رایزنی ها و تعاملات صورت گرفته با دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) در سال گذشته، ۳۰ هکتار از اراضی این دانشگاه را به پارک علم و فناوری اختصاص داده ایم و بر این اساس با فراهم ساختن زیرساخت های فیزیکی و حل معضلی به نام کمبود فضا می توانیم شرکت های دانش بنیان بیشتری را پذیرش کنیم.

راه اندازی مرکز نوآوری و افتتاح ۹ مرکز شکوفایی و خلاقیت در استان قزوین

مافی همچنین افزود: اختصاص ساختمان دکتر صالحی پارک علم و فناوری قزوین جهت ایجاد فضای استقرار برای ۵۰ شرکت دانش بنیان و فناور و همچنین ایجاد اشتغال فاخر برای ۲۰۰ فرهیخته توسط این طرح، راه اندازی اولین مرکز نوآوری استان جهت ایجاد فضای استقرار برای ۱۰۰  شرکت فناور در مرحله پیش رشد و رشد، و همچنین ایجاد شبکه با کشورهای همسایه از طریق شبکه ارتباطی پارادیس هاب (وابسته به موسسه دانش بنیان برکت) جزو پروژه های حائز اهمیت پارک علم و فناوری در هشت سال اخیر بوده است.

وی همچنین افتتاح ۹ کانون شکوفایی و خلاقیت در ۶ شهرستان استان قزوین جهت شناسایی، جذب، حمایت و هدایت ایده های خلاقانه، نوآورانه و کاربردی در سراسر استان، بسترسازی جهت تجاری سازی ایده ها در سراسر استان زیر نظر مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری قزوین، توسعه کارآفرینی و نوآوری و به تبع آن توسعه اشتغال را از مهمترین دستاورد پارک علم و فناوری استان قزوین در طول دولت تدبیر و امید دانست و افزود: افتتاح مراکز خلاقیت و شکوفایی در شهرستان های استان زیر نظر پارک علم و فناوری قزوین، گامی بلند در راستای موقعیت بخشی و اعتماد سازی به نخبگان شهرستانی است.

رییس پارک علم و فناوری قزوین ادامه داد: راه اندازی مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری قزوین با حمایت مستقیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در راستای نهادینه‌ سازی مفاهیم حقوق مالکیت فکری در استان و همچنین حمایت و راهنمایی جهت حفاظت از دارایی های فکری نوآوران و فناوران در استان قزوین، راه اندازی شبکه نوآوری استان قزوین در راستای سیاست گذاری زیست بوم نوآوری و فناوری استان قزوین از دیگر دستاوردهای پارک علم و فناوری استان قزوین در هشت سال اخیر بوده است.

افتتاح صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی قزوین

مافی همچنین در خصوص حمایت مالی از شرکت های زیر نظر پارک علم و فناوری قزوین، بیان کرد: راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی قزوین جهت حمایت مالی شرکت های دانش بنیان به عنوان دستاوردی دیگر بسیاری از مشکلات شرکت های دانش بنیان را مرتفع کرده است.

وی تصریح کرد: صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی قزوین شامل خدماتی نظیر تسهیل فرآیند تجاری‌سازی با ابزارهای مالی، حمایت از توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان با استفاده از ابزارهای تامین مالی، اعطای چابک‌تر وام و تسهیلات نسبت به بانک‌ها به واحدهای فناور، تامین سرمایه خطر پذیر و مشارکت و سرمایه گذاری در طرح‌های پژوهشی و فناوری، صدور ضمانت نامه‌های مورد نیاز واحدهای فناور، مشارکت و سرمایه گذاری در طرح‌های فناورانه و نوآورانه، جذب و یا هدایت منابع مالی دولتی، بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز و سایر صندوق‌ها در راستای اهداف و وظایف و اختیارات صندوق، ارائه راه حل‌های مالی ویژه برای واحدهای فناور و توانمند سازی واحدهای فناور  می باشد.

مافی بیان کرد: این صندوق در ارائه خدمات مالی به شرکت‌های نوآور و دانش بنیان از ساز و کارهای سهل گیرانه تر و سریع تر بدون در نظر گرفتن محدودیتهای اعتباری و وثیقه های لازم برای شرکت های درخواست کننده خدمات، با سایر موسسه های مالی در تمایز است.

 وی همچنین افزود: پارک علم و فناوری استان قزوین به عنوان یک نهاد حمایتی در تلاش است تا به ارائه خدمات در قالب حمایت های مالی و معنوی، در سال جدید یک انقلاب علمی و فناور را برای استان قزوین رقم بزند.

تولید دستگاه های حفاری تمام مکانیزه در ایران

تولید دستگاه های حفاری تمام مکانیزه در ایران یکی از صدها نمونه دستاوردها و موفقیت های به دست آمده در پارک علم و فناوری در سال های اخیر است. 
محمد علی صاحب؛ مدیر عامل شرکت تونل ساز ماشین به خبرنگار ایرنا گفت: فرمایش مقام معظم رهبری، در خصوص تولید، پشتیبانی و مانع زدایی برای شرکت های دانش بنیان ایجاد انگیزه کرده است. 
وی با اشاره به اینکه شرکت تونل ساز ماشین یکی شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری است؛ افزود:تولید دستگاه های حفاری تمام مکانیزه در ایران با حمایت های پارک علم و فناوری یکی از دستاوردهای شرکت تونل ساز ماشین است.  اولین محصول تولیدی این شرکت در سال ۹۷  وارد بازار شد و توانستیم به یکی از رسالت های شرکت که بومی سازی دانش تولید این دستگاه ها جهت خودکفایی بوده؛ دست یابیم.

مدیر عامل شرکت تونل ساز ماشین بیان کرد: پس از تولید اولین محصول موفق به کسب عنوان دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریشدیم و به پاس توجهات و حمایت های معنوی مسئولین استانی و کشوری، تولید خود را گسترده کرده و امروز در شمار صادر کنندگان محصولات به کشورهای مختلف قرار گرفته ایم. 

وی با اشاره به اینکه این شرکت دانش بنیان به طور مستقیم برای ۸۰ نیروی انسانی، ایجاد اشتغال کرده است، تصریح کرد: این شرکت در بخش تولیدبا ایجاد ۸۰ اشتغال پایدار و  به صورت غیر مستقیم، برای ۱۵۰ نیروی بومی ایجاد اشتغال کرده است. 

حمایت دولت انگیزه شرکت های دانش بنیان را ارتقا بخشیده است

یک مخترع نیز معتقد است حمایت های دولت انگیزه شرکت های دانش بنیان را برای فعالیت در حوزه فناوری و تجاری سازی محصولات خود افزایش داده است.
هومان بابا اولادی، اولین مخترع و ثبت علمی در تاریخ خوشنویسی قزوین است که در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: بنده مخترع کاغذهای آهار مهره برای هنر خوشنویسی، تذهیب و نگارگری با استفاده از آهار دانه های گیاهی هستم. 

بابا اولادی تصریح کرد: تولید کاغذهای آهار مهره، فرایند بسیار ساده و روانی دارد و  در صورت تولید انبوه این کاغذها که مشابه آن در هیچ کجای دنیا صورت نگرفته است، می توان شاهد تحولی مهم در ثبت خط برای ماندگاری دائمی باشیم.

وی در خصوص حمایت های دولتی افزود: پارک علم و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهری، نگاه قابل تقدیری به حوزه هنر و شرکت های دانش بنیانی که در شاخه های هنر فعالیت دارند، داشته است. 

بابااولادی افزود: در سایه حمایت های معنوی و مادی مسئولان ذی ربط انگیزه گروه ۷ نفره ما نیز بیشتر شده است. 

وی همچنین از وعده دولت برای تخصیص وام ۳۰ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰ برای افزایش خط تولید این کاغذهای نفیس خبر داد و ابراز امیدواری کرد که بتواند با حمایت و پشتیبانی مقامات دولتی تولید این کاغذها را گسترش دهد و گامی مثمرالثمر در حوزه هنر خوشنویسی بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »