توسعه فناوری می تواند موجب رفاه و آسایش بیشتر مردم شود

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: به زودی با توسعه علم و وفناوری شاهد جهش بزرگی در فناوری کشور و افزایش رفاه، آسایش و زندگی بهتر مردم خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین؛ مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره جهادگران علم و فناوری در قزوین روز سه شنبه با حضور حسین قدیانی، مشاور عالی فرمانده کل سپاه، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین، رضا صفاری مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین، روسای دانشگاه‌ها و شرکت های فناور و دانش بنیان در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار شد.

جعفر احمدی در این مراسم اظهارداشت: جشنواره تقدیر و تکریم از جهادگران علم و فناوری استان قزوین فرصتی برای شناسایی و حمایت از جوانان خوش فکری است که می توانند آینده درخشانی را برای ایران اسلامی به ارمغان بیاورند.

وی بیان کرد: ایران اسلامی امروز چهارمین کشور پیشرو دنیا در تولیدات فناوری نانو است و بیش از یک هزار محصول فناوری تولید شده به 40 کشور جهان صادر کرده است.

احمدی تصریح کرد: 42 درصد مقالات دنیا توسط چین، آمریکا، هند و ایران تولید می شود و در زمینه سلول های بنیادی در جهان در رتبه های 10 تا 13 قرار داریم.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: همچنین از نظر تولید علم در منطقه در رتبه نخست و در جهان رتبه پانزدهم را داریم و با نرخ رشد 10.4 درصدی در سال 2019 در میان 25 کشور برتر جهان در رتبه دوم قرار گرفته ایم که یک افتخار محسوب می شود.

احمدی بیان کرد: در یک دوره در زمینه نرخ رشد 11 برابر متوسط جهانی را تجربه کردیم و اگر در سال 1998 حدود هفت صدم علم دنیا را تولید می کردیم امروز سهم خود را به دو درصد افزایش داده ایم.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: در رتبه بندی پایگاه تایمز بیش از 50 دانشگاه ایران در رتبه برتر قرار دارد و در ردیف یک هزار کشور برتر جهان هم هستیم که ارزشمند است.

احمدی اضافه کرد: از لحاظ مالکیت فکری جایگاه یازدهم دنیا را داریم و یک آمار جالبتر این که در شاخص جهانی نوآوری در سالهای 2015 تا 2022 از رتبه 106 به رتبه 53 فناوری ارتقا یافته ایم.

رتبه 15 در تولید علم و 53 فناوری در جهان 

وی اظهارداشت: در یک برش تاریخی قبل و بعد از انقلاب باید اذعان کرد با عقب افتادگی در علم و فناوری در دوران قبل از انقلاب که با سابقه ایران کهن فرهنگی سازگار نبود به لطف خدا و انقلاب اسلامی امروز با گذشت چهار دهه با رشد علم و فناوری جایگاه جهانی ما به شدت تغییر کرده است.

احمدی بیان کرد: در حوزه علمی از بیسوادی اکثریت مردم تا ارتقای سطح علمی و افزایش نرخ باسوادی شاهد رشد قابل توجه هستیم و افزایش تعداد دانشگاهها و مدارس و رشد 25 درصدی دانشجویان از دیگر افتخارات بدست آمده در دوران پس از انقلاب است.

وی اظهارداشت: امروز  یک درصد دانشجویان برتر جهان را داریم و 200 دانشمند ایرانی در ردیف تراز اول جهان قرار گرفته اند و در حوزه فناوری جایگاه ما در رتبه چهارم است و پتانسیل عرصه پزشکی و کشاورزی و نانو نشان می دهد در فناوری هسته ای از سال 81 رشد ما آغاز شده و ایران در ردیف 13 کشور دارنده چرخه سوخت هسته ای شده است.

احمدی بیان کرد: در فناوری فضایی و در حوزه هوا فضا که پس از انقلاب بدست آمده پیشرفت های خیره کننده ای داریم و بر اساس گزارش موسسه جهانی فوتون، ایران اسلامی در ردیف یازده کشور دارای توسعه سند فضایی و فناوری پرتاب ماهواره است.

این مدیر علمی یادآورشد: فناوری سلول های بنیادی دستاورد دیگر کشور است و با خدمات دکتر آشتیانی به این دستاورد رسیدیم و امروز جایگاه شاخصی داریم و در ردیف 10 کشور برتر جهان هستیم.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین تصریح کرد: از مولفه های مهم ارزیابی اقتدار کشورها، دستیابی به علم و فناوری پیشرفته است که ما در هر چهار حوزه این مولفه ها را کسب کرده ایم. 

احمدی اظهارداشت: 14 کشور پیشرفته در حوزه فناوری شامل کره جنوبی، سنگاپور، ژاپن، آمریکا، چین، سوئد، سوئیس، دانمارک، فنلاند، کانادا و روسیه است که ایران اسلامی با موفقیت های بدست آمده می تواند در رده پانزدهمین کشور جای گیرد.

وی اضافه کرد: ارتباط علم و فناوری دو سویه است زیرا علم موجب فناوری می شود و در گام بعدی این فناوری موجب حرکت ما در مرزهای علمی خواهد شد لذا باید تلاش کنیم تا فاصله رتبه علم و فنآوری خود را کاهش دهیم.

احمدی بیان کرد: با اقدامات انجام شده خوشبختانه بستر فعالیت های آینده مهیا شده و چشم انداز درخشانی در پیش داریم و مسیرها هموار شده و بزودی در فناوری هم رتبه های بهتری را کسب خواهیم کرد.

وی گفت: با برنامه ریزی اصولی باید بازوی توسعه علم و فناوری را تقویت کنیم و اکوسیستم به درستی شکل بگیرد و هر چه سریعتر این مسیر را طی کنیم.

احمدی اظهارداشت: اینکه عنوان می شود دانشگاهیان فقط مقاله ارائه می کنند تفکر درستی نیست زیرا اگر تولید علم نباشد بعد از آن فناوری شکل نمی گیرد و شاید فناوری را بتوان وارد کرد اما علم هرگز وارداتی نیست.

رئیس پارک علم و فناوری بیان کرد: در پارک علم و فناوری این ظرفیت وجود دارد تا با تلاش جوانان خوش فکر بتوانیم آینده درخشانی را ترسیم کرده و رتبه فناوری کشور را از 53 به 15 برسانیم.

وی گفت: در حال حاضر 8 هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال شده در حالی که ظرفیت راه اندازی 20 هزار شرکت را داریم و اگر چرخه های اداری کوتاه شود می توانیم بستر فعالیتهای بیشتر این شرکت ها را فراهم کنیم.

احمدی اظهارداشت: در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری تاکید شده با تجربه گذشته باید گام های بعدی محکم تر توسط جوانان نخبه برداشته شود و ما هم لازم است فاصله واقعیت و بایدها را از بین ببریم و با پذیرش مشکلات موجود ابتدا نیازها را به درستی تشخیص دهیم و با راهکار مناسب با کمک علم و فناوری برای رفع آن همت کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری یادآورشد: به زودی اتفاقات خوبی در همه حوزه های فناوری رخ خواهد داد و شاهد جهش بزرگی در فناوری خواهیم بود که می تواند به رفاه و آسایش و زندگی بهتر مردم منجر شود.

در پایان این مراسم از جهادگران برترعلمی استان قزوین با اهدا لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »