بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار افتتاح شد

بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار شنبه 19 آذر ماه با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین در نمایشگاه بین‌المللی تهران  افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری قزوین، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار که با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، اظهار کرد: در سال ۲۰۲۱ بیش از ۷۸ هزار سند علمی از ایران  منتشر شده و کشور ما توانسته رتبه اول علمی در منطقه را کسب کند؛ همچنین با احتساب مقالات فارسی بالغ بر ۱۰۰ هزار مقاله علمی و پژوهشی اصیل توسط پژوهشگران به چاپ رسیده است.

 وزیر علوم، ضمن اشاره به اینکه برج تولید علم در کشور در حال خودنمایی است، گفت: تمام تلاش دولت سیزدهم این است که شرایطی ایجاد کند که ضمن صیانت از رشد علمی کشور، در زمینه فناوری و نوآوری دستاوردهای را داشته باشیم. باید عواملی را که در تولید علمی باعث شده در منطقه رتبه اول را کسب کنیم، در زمینه فناوری و نوآوری نیز پیدا کنیم.

وی افزود: بنده با بررسی هایی که داشتم به این نتیجه رسیدم که جامعه را باید با قانون مدیریت کرد، با قوانین و مقررات می شود جامعه و افراد را به سمت اهداف مورد نظر هدایت کرد. همچنین به این نتیجه رسیده ام که باید نظام سنجش و انگیزش جدیدی را به کار بگیریم که خروجی آن باعث شود که فناوران و نوآوران ما قدر ببینند و درصدر بنشینند.

زلفی گل برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری را نمونه بارزی از این نظام سنجش و انگیزش دانست و گفت: نظام سنجش و انگیزش در وزارت علوم می تواند بخش‌های مختلفی داشته باشد؛ به طور مثال این نظام می‌تواند در آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی، آیین‌نامه ترفیع سالانه هیئت علمی، آیین نامه پژوهانه اعضای هیئت علمی و پایه‌های تشویقی تاثیرگذار باشد. 

وی با اعلام اینکه اخیراً پایه های تشویقی اعضای هیات علمی را به ۶۰ پایه ارتقا دادیم، خاطرنشان کرد: با حمایت معاون علمی ریاست جمهوری، افزایش پایه‌های تشویقی در هیات دولت مصوب شد تا مراحل قانونی آن مشکلی نداشته باشد. بخش‌های عمده‌ای از پایه‌های تشویقی را به تحقیقات نیاز محور و شاخص های فناورانه اختصاص دادیم.

وزیر علوم، همچنین از بازنگری در آیین نامه های ارتقا هیات علمی در راستای اجرای نظام سنجش و پذیرش خبر داد و بیان کرد: تلاش ما بر این است که بخش فناوری را بر مبنای عملکرد هدایت کنیم و به زودی آیین نامه ارتقا و آیین نامه‌هایی که با نظام سنجش و انگیزش مرتبط است، مورد بازبینی قرار خواهند گرفت و سعی می‌کنیم که دامنه آن ها را به گونه‌ای تعیین کنیم که علاوه بر تولید علم به تحقیقات نیاز محور، نوآوری و فناوری توجه شود و عزیزانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند همه در این نظام سنجش و انگیزش دیده شوند.

زلفی گل تصریح کرد: خوشبختانه با تاسیس معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم، مدیریت جدیدی بر پارک های علم و فناوری و مراکز رشد حاکم شد و در حال حاضر مطالبات آنها بهتر شنیده و پیگیری می‌شود. تمام تلاش ما این است که معاونت فناوری و نوآوری ما کاملاً با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هماهنگ باشد؛ در حقیقت معاونت فناوری وزارت علوم یک بازوی توانمندی برای معاونت علمی ریاست جمهوری بوده و هیچ گونه تقابلی با آنها نداریم بلکه تعامل و هم‌افزایی در دستور کار قرار دارد.

وی مهمترین پروژه اولویت دار کشور را موضوع اشتغال عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به نظر من باید پروژه اول کشور ما اشتغال باشد و معتقدم تمامی امکانات کشور در این راستا بسیج شود. اگر جوانان ما به موقع شغل داشته باشند، حتماً به موقع تشکیل خانواده خواهند داد و حتماً میزان امید در بین آنها افزایش پیدا می‌کند و ما یک جامعه پرنشاط خواهیم داشت.

وزیر علوم، بهترین محل برای سرمایه گذاری را هزینه کردن برای علم و فناوری و نوآوری دانست و افزود: اگر شرایطی را مهیا کنیم و سرمایه‌گذاری شایسته ای در علم و فناوری داشته باشیم، به طور حتم مشکل اشتغال حل خواهد شد و به دنبال آن سایر مسائل هم حل خواهد شد. بدون شک دانشگاه‌های کشور بهترین محل برای تربیت نسل فرهیخته و متخصص هستند و به همین دلیل مقام معظم رهبری نیز به دانشگاه‌ها عنایت ویژه دارند و از این باب است که باید توجه ویژه‌ای به دانشگاه‌ها، نخبگان دانشگاهی، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری داشته باشیم.

زلفی‌گل خاطرنشان کرد: بابد باور داشته باشیم که هزینه کردن در این عرصه بهترین نوع سرمایه گذاری است، چرا که در این عرصه انسان‌ها به عنوان دانشمند و پژوهشگر تربیت و به جامعه تحویل داده می شوند. 

به گفته وزیر علوم بدترین نوع خام‌فروشی خام‌فروشی مغز، اندیشه و تفکر است و باید تلاش کنیم که در دانشگاه‌های ما دانشجویانی که وارد دانشگاه می‌شوند، از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی مناسبی برخوردار باشند.

وی ضمن تاکید بر اختصاص پژوهانه مناسب به اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها گفت: باید پژوهانه مناسبی در اختیار هیات علمی قرار گیرد تا آنها بستر مناسبی برای رشد علمی، عقلی و تخصصی دانشجویان مهیا کنند و ما شاهد این باشیم که همیشه افراد فرهیخته و دانشمندان ما نام‌آور باشند.

وزبر علوم، در ادامه سخنان خود بهترین راه برای دستیابی به مرجعیت علمی را سرمایه‌گذاری در علم و فناوری عنوان کرد و افزود: در سال ۸۳ چهار دانشمند یک درصد داشتیم و در حال حاضر بیش از ۸۴۰ دانشمند یک درصد داریم و به این معنا است که مرجعیت علمی در کشور در حال خودنمایی است.

وی در پایان گفت: نهایت تلاش خود را خواهیم کرد که بسترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شایسته را برای اساتید و دانشجویان مهیا کنیم تا این مرجعیت علمی، فناوری و نوآوری و دیپلماسی علمی و فناوری در بهترین نوع خود شکوفا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »