بهره‌برداری از دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در قزوین

ایسنا/قزوین رئیس پارک علم و فناوری قزوین با بیان اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در قزوین رشد ۴۳ درصدی داشته است، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون از  ۱۴ محصول فناورانه در استان قزوین رونمایی شده است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین به نقل از خبرگزاری ایسنا از قزوین، جعفر احمدی عصر دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات پارک علم و فناوری برگزار شد، اظهار کرد: اقتصاد دانش‌بنیان، موضوع مهمی است که در دستور کار قرار گرفته و این موضوع در کشور و به‌تبع در استان از شتاب خوبی برخوردار است به‌عنوان مثال از ابتدای سال جاری تاکنون از  ۱۴ محصول فناورانه در استان رونمایی شده، که گواه این سخن است.

وی ادامه داد: پارک علم‌وفناوری قزوین از نظر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان رتبه نهم را از آن خود کرده است که البته این آمار به‌تازگی تغییر پیدا کرده و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در قزوین رشد ۴۳ درصدی داشته است. 

این مسئول با بیان اینکه متأسفانه زیرساخت‌های فناورانه قزوین مطلوب نیست؛ تصریح کرد: شهرستان‌ها بستر مناسبی برای واحدهای فناور ندارند، البته شایان ذکر است که وضعیت استان قزوین در حوزه دانش‌بنیان از بسیاری استان‌ها بهتر است. 

وی در ادامه به لزوم افزایش بودجه پارک علم و فناوری اشاره کرد و افزود: میزان بودجه پارک علم‌وفناوری در سال جاری از محل تبصره ۱۸، اعتباری بالغ‌بر ۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است. رشد بودجه پارک‌ها برای امسال عدد خوبی نبوده و بودجه پارک قزوین مناسب نیست، البته با پیگیری‌های صورت افزایش بودجه در سال آینده دستور کار قرار گرفته است. 

احمدی اظهار کرد: ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان با ریاست استاندار در قزوین فعال شده و به‌زودی چهار کارگروه تخصصی تحت‌عنوان پردیس‌های مختلف در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، علوم پزشکی و فناوری‌های خلاق و نرم فعال خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرکت‌ها برای واگذاری زمین‌های پارک علم و فناوری و پردیس‌ها  شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: مقدمات آن‌ تا پایان سال انجام و ساخت و ساز عمرانی پردیس‌ها در سال ۱۴۰۲ آغاز می‌شود. در حال حاضر زیرساخت‌های لازم برای ۱۴ شرکت فراهم شده است.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین در ادامه به تجهیز زیرساخت‌های فیزیکی پارک علم و فناوری اشاره کرد و گفت: در حوزه زیرساخت‌های فیزیکی مجوزهای خوبی از وزارت علوم اخذ شده، در نقشه کشوری سه استان است که از نظر مراکز رشد جزو پایین‌ترین‌هاست و قزوین هم جزو آن‌هاست.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری در تمرکز زدایی در حوزه زیست بوم خوب عمل نکرده‌ است، افزود: طی سالیان اخیر تمام تمرکز پارک علم و فناوری در شهر قزوین بوده است؛ درصورتی‌که برای حل این چالش باید برای هر شهرستان استان یک مرکز رشد مستقل ایجاد شود. با این دیدگاه چهار مجوز در آبیک، تاکستان، بوئین زهرا و البرز اخذ شده و تا سه ماه آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

بهره‌برداری از دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در قزوین

رئیس پارک علم و فناوری قزوین عنوان کرد: توسعه مراکز رشد تخصصی و  احداث چهار پردیس مشترک از برنامه‌های پارک در سال آینده است که موافقت اصولی آن‌ها اخذ شده است. در همین راستا دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی در اسفند ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در تبیین دیگر برنامه‌های پارک علم و فناوری تصریح کرد: متأسفانه کشور در اقتصاد صنایع خلاق آن‌طور که باید پیشرو نیست است که امیدواریم با فعالیت خانه خلاق بتوانیم گامی مهم در این راستا برداریم. تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش در راستای راه‌اندازی ۲ مرکز خلاق و خانه رشد دانش‌آموزی در استان از دیگر اقدامات پارک علم و فناوری در راستای ارتقاء سطح این حوزه بوده است. 

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین با تأکید  بر حل مشکلات استان به دست شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: رویداد تانا که مرحله نخست آن در استان برگزار شد، بر احصای نیازهای اساسی استان تمرکز دارد. در این رویداد ۱۷۳ نیاز استان شناسایی شد که از این تعداد برای ۹۶ نیاز استان راه حل پیدا شد.

احمدی در ادامه از افتتاح عملیات ساخت بزرگترین پردیس فناوری استان فردا ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: یک مجموعه ۷۰ هکتاری در آبیک برای این پردیس در نظر گرفته شده که ۱۵ هکتار آن تحویل گرفته شده و همه صنایع آن هایتک و بدون کوچکترین مشکل زیست محیطی خواهد بود این پردیس استان‌های البرز و تهران را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد و جزو پروژه‌های استراتژیک استان به شمار می‌آید.

وی عنوان کرد: برخی از پارک‌های کشور وارد ارتباطات بین‌المللی شدند، در همین راستا باید اذعان داشت که پتانسیل صادرات پارک علم و فناوری قزوین بالاست و در همین راستا همکاری با روسیه و یا یکی از کشورهای آسیای میانه هدف‌گذاری شده است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: قزوین از استان‌های کاندیدا برای راه‌اندازی شهرک تولید محتواست و این امر در آینده استان در حوزه مجازی می‌تواند بسیار فعال باشد.

وی در پایان جلسه در پاسخ یکی از خبرنگاران درخصوص ورود برخی شرکت‌های دانش‌بنیان به پارک علم‌وفناوری به واسطه رانت، بیان کرد: بخش خصوصی که با رانت وارد پارک شود ضرر خواهد کرد و بدهکار از پارک خارج می‌شود و از این رو حمایت از واحدها براساس فشارها نیست زیرا اگر پارک سیاسی شود، رسالت خود را نخواهد داشت.

لینک خبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »