بستر نوآوری در کشور هنوز مهیا نیست/ ضرورت رفع قوانین و مقررات دست و پاگیر

مشاور معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: به دلیل مقررات و قوانین متعدد و ناکارآمد هنوز محیط و بستر مناسبی برای شکوفایی نوآوری ها در کشور مهیا نشده است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین؛ رویداد «تانا» با هدف رفع نیازهای فناورانه استان روز چهارشنبه با حضور مصطفی صفدری رنجبر مشاور معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین، رضا صفاری مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان، افضلی رئیس سازمان صمت استان، صابری مدیرکل استاندارد، عباسپور مدیرکل امور مالیاتی، جمعی از مدیران استان و فعالان شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد.

مصطفی صفدری رنجبر مشاور معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم در این مراسم گفت: یک بنگاه اقتصادی به تنهایی قادر نیست در مسیر نوآوری حرکت کند زیرا بازیگران زیادی در نوآوری تاثیر دارند اما در زنجیره ارزش قرار ندارند.

وی افزود: وقتی پولی نیست و با یک تغییر جزیی در قوانین و مقررات کشور همه بازیها کنار گذاشته می شود یعنی فقط در صنعت این نوآوری شکل نمی گیرد و عوامل دیگری نیز دخیل هستند. 

صفدری رنجبر تصریح کرد: بازی نوآوری فقط بازی یک عده خاص نیست و مجموعه ای از کنشگران مانند نهادها، دستگاههای اجرایی و بانکها نیز در آن مشارکت دارند و تاثیر گذارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران یادآورشد: در نوآوری به همه نقشها باید توجه کرد و در نظام ملی نوآوری به سیاست گذاری، قوانین و ابزارهای سیاستی، مقررات، استانداردها، دانشگاهها، پارکها و مراکز رشد، بستر فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی توجه جدی کرده ایم.

وی در ادامه گفت: در وزارت علوم موضوع نوآوری را مورد تحلیل کارشناسی قرار داده ایم تا بتوانیم با درک درست این موضوع به خروجی و دستاوردهای عملی مناسبی برسیم.

صفدری رنجبر اظهارداشت: در شاخص های خروجی نوآوری در جهان رتبه 46 را داریم و در ثبت برندها رتبه اول و در تربیت مهندس رتبه چهارم جهان را به خود اختصاص داده ایم.

وی بیان کرد: در حوزه نهادی در بخش نوآوری مشکلات جدی و ضعفهایی داریم به طوری که در سال 2022 در میان 132 کشور جهان در رتبه 131 قرار گرفتیم و کمی عقب هستیم که باید آن را جبران کنیم.

صفدری رنجبر اظهارداشت: باید بپذیریم با همه استعدادها و وجود ایده های نوآوران و خلاق متاسفانه هنوز بستر مناسبی برای نوآوری در کشور مهیا نکرده ایم و مهمترین مانع قوانین و مقررات دست و پاگیر است.

برگزاری رویداد تانا فرصتی مناسبی برای ترویج گفتمان نوآورانه

وی افزود: هنوز محیط مناسبی برای شکوفایی نوآوری نداریم و به همین دلیل برگزاری رویدادهایی مانند«تانا» در استان قزوین یک فرصت مناسب و مطلوب برای ایجاد این بستر و استفاده از ایده های فنآورانه است.

مشاور معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم تصریح کرد: رویداد «تانا» از طریق نزدیک کردن بازیگران و ترویج گفتمان نوآوری می تواند دستاوردهای کاربردی خوبی داشته باشد و به طرح نیازها و پاسخ به آن منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »