با تلاش واحد فناور مستقر در پارک علم وفناوری قزوین راکتور ذخیره هوشمند انرژی خورشیدی در قزوین رونمایی شد

رآکتور پروبل گرمایش خورشیدی با تلاش متخصصان شرکت سولار اترتیتو انرژی کیش در مراسمی با حضور مسئولان استانی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم وفناوری قزوین در این مراسم دکتر فریدونی همتی استاندار قزوین، دکتر یوسف گرجی مهلبانی رئیس پارک علم وفناوری قزوین، دکتر داوود محمدی و سرکار خانم مهندس زرآبادی نمایندگان مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام کریمی معاون کیفری دادستان قزوین، تعدای از مدیران استانی و مدیران واحدهای فناور استان حضور داشتند.

دکتر گرجی رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین در مراسم رونمایی از این راکتور گفت: محدودیت منابع نفتی و فسیلی از یک سو و افزایش مصرف انرژی از سوی دیگر خود دلیل مهمی است تا از ظرفیت انرژی های نو و تجدید پذیر که به طور مناسبی در کشور و استان وجود دارد،استفاده بهینه کنیم. این طرح اولین بار در ایران با عنوان عنوان راکتور خورشیدی برای ذخیره انرژی خورشیدی توسط خانم رقیه جلالی در 6 ماه در پارک علم و فناوری استارت خورده و البته ساخت مشابه آن در کشور شروع شده ولی هنوز به نتیجه نرسیده اند.این دستگاه می تواند هشت ماه انرژی خورشیدی را ذخیره کند تا در حوزه های مختلف حرارتی و تولید برق از آن استفاده شود.

رئیس پارک علم وفناوری قزوین در بخش دیگری از سخنان خود  به  حضور  141 شرکت که فعالیت  های خود را به صورت مستقیم در پارک انجام می دهند اشاره کردند که از میان 31 شرکت دانش بنیان استان، 18 شرکت در پارک علم وفناوری و مابقی درسایر مراکز رشد حضور دارند ایشان در پایان افزود: در سال گذشته هشت میلیون دلار فروش ارزی به وسیله شرکت های دانش بنیان برای استان به ارمغان آمد و محصولات تولیدی به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و اسپانیا صادر شدند.

دکتر همتی در آئین بهره برداری از راکتور هوشمند تولید انرژی خورشیدی در پارک علم و فناوری قزوین: ما باید با توسعه شرکت های دانش بنیان به سرعت به کشف رمز و رازهای محیط خود پیش برویم و با رازگشایی از اطراف خود در کشف نعمت های الهی و نیل به سعادت جامعه تلاش کنیم. همتی ادامه داد: پیشرفت شرکت های دانش بنیان نشان می دهد، آینده در قبضه این شرکت ها خواهد بود و هر واحدی که محصولات خود را با این شرکت ها و به شکل با کیفیت نسازد از قافله بازخواهد ماند. وی با اشاره به هشت میلیون دلار فروش ارزی محصولات شرکت دانش بنیان سال گذشته در کشور،افزود: این نوع خبرها امیدوار کننده است و باید برای تداوم این روند، پارک علم و فناوری برنامه منظم و مشخصی را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان به مدیریت ارشد استان ارائه کنند. وی ادامه داد: باید تلاش کنیم ارتباط شرکت های دانش بنیان با بخش صنعت و اتاق بازرگانی و کشاورزی تقویت شود تا بتوانیم با سرعت بیشتر برای تجاری سازی ایده ها و محصولات خود اقدام کنیم.

در پایان این مراسم این مراسم از از از افراد حامی و متخصصان این طرح کشوری با حضور استاندار قزوین ، رئیس پارک علم وفناوری و نمایندگان استانی تقدیر به عمل آمد و حاضران با حضور در محوطه پارک علم وفناوری استان رآکتور هوشمند خورشیدی را رونمایی کردند.    
زبان سایت »