ایجاد پردیس فناوری آبیک در اولویت برنامه های امسال است

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: ایجاد پردیس فناوری در آبیک و استقرار صنایع« های تک» و تبدیل آن به شهرک فناوری از مهمترین اولویت های امسال است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین ، نشست مجمع نمایندگان استان قزوین با رئیس پارک علم و فناوری قزوین روز پنجشنبه در محل پارک برگزار شد.

در این نشست که لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمدبیگی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتتد جعفر احمدی با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در پارک علم و فناوری و برنامه های آتی گفت: توجه به تحقیقات و پژوهش و آرندی در بخش های دولتی و خصوصی می تواند به روند توسعه کشور شتاب بخشد.

وی تصریح کرد: با حمایت های قانونی انجام شده از سوی مجلس و مسئولان ارشد کشور شاهد روند رو به رشد اقتصاد دانش بنیان هستیم اما تا شرایط ایده آل فاصله زیادی داریم و باید تلاش بیشتری کنیم تا به دستاوردهای بهتری برسیم.

راه اندازی مراکز رشد در همه شهرستانهای استان

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: 10 کشور برتر دنیا در سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه فناوری شامل آمریکا، ژاپن، آلمان و هند شتاب سریعی در این عرصه را آغاز کرده اند و کشورهای آسیای شرقی نیز در حال رشد هستند و در حال حاضر بخش خصوصی کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی حدود 80 درصد در آرندی ها سرمایه گذاری کرده اند و این میزان در ایران حدود 20 درصد است.

وی اظهارداشت: از آنجا که صنعت رقابت پذیری نداریم استقبال این بخش از آرندی ها قابل توجه نیست و باید این نقیصه را با برنامه ریزی برطرف کنیم.

احمدی اضافه کرد: اگر قرار است در سال 1404 در حوزه فناوری جایگاه خوبی کسب کنیم باید حمایت از شرکت های دانش بنیان را با جدیت پیگیری و طرح های توسعه را با سرعت پیاده کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین بیان کرد: در صنعت خودرو که با کشور کره جنوبی وارد تولید و مونتاژ شدیم امروز عقب مانده ایم و نمی توانیم خود را مقایسه کنیم چون به آرندی اهمیت ندادیم و نتوانستیم سهم صادرات خود را از یک دهم بیشتر کنیم.

وی اضافه کرد: استان قزوین از نظر تعداد شرکت های دانش بنیان بعد از استانهای تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، فارس، خراسان رضوی در حال حاضر جایگاه ششم را داریم و می توانیم با توجه به ظرفیت های صنعتی و کشاورزی خود این جایگاه را ارتقا بخشیم.

این مسئول گفت: پارک علم و فناوری قزوین در 30 هکتار مساحت فعالیت خود را از سال 89 آغاز کرده و با قرار گرفتن در نزدیکی دانشگاه های شاخصی چون بین المللی، آزاد اسلامی، طرح چشمه نور و راههای مواصلاتی مهم، اتوبان و بزرگراه پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به یک ناحیه فنآوری دارد.

احمدی افزود: طرح چشمه نور با اجرا در 50 هکتار مساحت یک ظرفیت ارزشمند برای ایجاد تحول در جایگاه استان است و با آن می توانیم زنجیره دانش بنیانی را در استان تکمیل کنیم.

وی بیان کرد: با داشتن مرکز مالکیت فکری در پارک اگر راه اندازی شبکه نوآوری استان بخوبی شکل بگیرد قادریم هم نیازهای استان را شناسایی کرده و هم توانمندی ها را با بهم رسانی برای رفع نیازها بکار گیریم و موجب تحول و تغییر شویم.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین تصریح کرد: راه اندازی مرکز نوآوری گیربکس با همکاری شرکت نیرو محرکه از کارهای خوبی است که می تواند گره خودرویی را در برخی عرصه ها برطرف کند و تکمیل این طرح نیز به حمایت های همه جانبه نیاز دارد.

احمدی در ادامه گفت: صندوق پژوهش و فناوری پارک با 5 میلیارد تومان اعتبار راه اندازی شده و قرار است 43 میلیارد تومان دیگر به سرمایه آن اضافه شود تا زمینه حمایت های تسهیلاتی از شرکت های دانش بنیان با سرعت بیشتری مهیا شود.

وی راه اندازی خانه خلاق در سرای سعدالسلطنه را از دیگر برنامه های این پارک دانست و یادآورشد: با این کار امکان استفاده از ظرفیت هنرمندان در امور خلاقانه نیز مهیا شده است.

احمدی اضافه کرد: در حال حاضر مراکز رشد در 27 استان کشور قرار دارند که 23 مرکز در تهران، 15 مرکز درآذربایجان، 14 مرکز در خراسان، 14 مرکز در اصفهان و یزد و قم هر کدام یک مرکز را فعال کرده اند اما متاسفانه قزوین در این میان هیچ سهمی را به خود اختصاص نداده است.

این مسئول اظهارداشت: خوشبختانه با دریافت مجوز ایجاد 5 مرکز رشد در شهرستانهای استان توانستیم مرکز رشد شهرستان آبیک را در دانشگاه غیاث الدین کاشانی راه اندازی کنیم و در سایر مناطق از جمله در شهرستان البرز با کمک مجموعه بسیج علمی، در شهرستان بویین زهرا در دانشگاه آزاد، در تاکستان در دانشگاه پیام نور این مراکز راه اندازی خواهند شد.

وی گفت: سیاست ما این است برای کاهش هزینه ها از این پس مراکز رشد در مناطقی ایجاد شوند که بستر و زیر ساخت لازم را دارند به همین دلیل در همه شهرستانها این مراکز در دانشگاههای موجود که ظرفیت خوبی دارند احداث می شوند و برای هر مرکز یک میلیارد تومان در گام اول هزینه خواهیم کرد.

ایجاد پردیس فناوری آبیک در اولویت قرار دارد

وی یادآورشد: در کشور قرار است 10 پردیس علم و فناوری راه اندازی شود و تعداد مراکز رشد از 226 به 248 مورد برسد که در این راستا چهار مجوز برای مراکز رشد و 3 مجوز احداث پردیس دریافت کرده ایم که اولویت ما ایجاد پردیس علم و فناوری در آبیک و پردیس سلامت در دانشگاه علوم پزشکی قزوین است.

احمدی افزود: پردیس آبیک قرار بوده در 72 هکتار زمین احداث شود که فعلا با واگذاری 15 هکتار زمین موافقت شده که 5 هکتار آن به شهرک «های تاک» تبدیل خواهد شد که امیدواریم به دلیل اهمیت این منطقه با تخصیص 72 هکتار زمین موافقت شود.

وی گفت: شهرستان آبیک به دلیل نزدیکی به استانهای تهران، البرز و قزوین در صورت استقرار صنایع«های تک» در پردیس می تواند به یک شهرک فنآوری تبدیل شود و از نمایندگان انتظار داریم این همراهی صورت گیرد تا این طرح مهم عملیاتی شود.

احمدی تصریح کرد: پردیس سلامت به صورت مشترک بین پارک و دانشگاه علوم پزشکی کلنگ زنی شد اما کارها ادامه نیافته و باید پیگیری کنیم تا به نتیجه برسد.

وی افزود: راه اندازی مرکز رشد، خانه خلاق و مرکز نوآوری دانش آموزی از برنامه های امسال است و آن را با جدیت دنبال می کنیم.

این مسئول به برگزاری رویداد تانا در استان نیز اشاره کرد و گفت: این رویداد با هدف شناسایی نیازهای بخش صنعت و حل آن با کمک شرکت های دانش بنیان برگزار شد که توانستیم 173 نیاز را شناسایی کرده و 96 تیم را برای پاسخگویی آماده کنیم و در پایان آن بیش از 10 میلیارد تومان قرارداد همکاری نیز منعقد شد.

احمدی در ادامه بیان کرد: قرار شد قزوین را بعنوان «هاب فنآوری» با یکی از کشورهای منطقه تعریف کنیم که پیشنهاد ما روسیه بود که امیدواریم موافقت لازم صورت گیرد.

وی اظهارداشت: همایش کشاورزی و شرکت های دانش بنیان ، برپایی نمایشگاه تحقیقات و پژوهش، برگزاری نشست های ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان و نمایشگاه فن بازار از دیگر اقدامات انجام شده است.

راه اندازی 5 خانه خلاق در استان قزوین

احمدی از راه اندازی 5 خانه خلاق در استان هم خبر داد و گفت: این طرح در صورت حمایت و تامین اعتبار لازم و واگذاری زمین اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: پیگیر ایجاد «برج فناوری» در استان قزوین با کمک بخش خصوصی هستیم و امیدواریم بتوانیم یک نمایشگاه فناوری و نوآوری را به صورت برند و شاخص به صورت سالیانه برگزار کنیم.

این مسئول یادآورشد: ارتقای جایگاه پارک علم و فناوری قزوین از سطح سه به سطح 2 و اجرای کامل طرح جامع پارک علم و فناوری با کمک بخش خصوصی از کارهای مهمی است که در صورت تحقق می تواند استان قزوین را به یک ناحیه نوآوری و «های تک» تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »