اولین خانه خلاق و نوآوری در قزوین راه اندازی می شود

رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: همزمان با هفته دولت اولین خانه خلاق و نوآوری با حضور معاون علمی و فنآوری ریاست جمهوری در سرای سعدالسلطنه قزوین افتتاح می شود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین به نقل ازخبرگزاری برنا از قزوین؛  رئیس پارک علم و فنآوری قزوین از راه اندازی اولین خانه خلاق و نوآوری در دولت جدید در سرای تاریخی سعدالسلطنه قزوین خبر داد.

جعفر احمدی در گفتگو با خبرنگار برنا اظهارداشت: استان قزوین پتانسیل‌ زیادی در عرصه های مختلف از جمله گردشگری و صنایع هنری دارد و افراد زیادی در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق درخواست حمایت داشتند تا بستر فعالیت آنها را مهیا با کمک پارک مهیا کنیم.

وی اضافه کرد: سیاست معاونت علمی ریاست جمهوری نیز ترویج خانه‌های خلاق و مراکز نوآوری صنایع خلاق است لذا برای راه اندازی این مرکز ضمن شناسایی چند نقطه با شهرداری، آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌های مختلف وارد مذاکره شدیم که درنهایت مجموعه سعدالسلطنه به عنوان بهترین مکان انتخاب شد و رایزنی‌های لازم برای اجرای کار صورت گرفت.

888888888-300x225

احمدی بیان کرد: پیشنهاد راه‌اندازی این مرکز در ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین نیز مطرح شد و در بازدید معاون علمی ریاست جمهوری این مرکز مورد تأکید قرار گرفت. 

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: صنایع فرهنگی معمولا به خلق ایده، تولید، توزیع محصول و خدماتی که ماهیت فرهنگی دارند توجه ویژه دارد و از آنجایی‌که تولیدات فرهنگی بر پایه خلاقیت و مهارت و استعداد فردی افراد شکل می گیرد می‌توانیم صنایع فرهنگی را هم جزو صنایع خلاق بدانیم.

وی در خصوص اهداف راه اندازی خانه های خلاق گفت: با تاکید مقام معظم رهبری در حمایت از حوزه فنآوری و خلاقیت و در اولویت قرار گرفتن توسعه فنآوری در نقشه علمی کشور، در این راستا سند ملی توسعه فنآوری فرهنگی و نرم توسط شورای انقلاب فرهنگی در سال 97 تصویب و در سال گذشته ابلاغ شد.

احمدی اظهارداشت: برای این که از ظرفیت های فرهنگی و هنری در گستره جغرافیایی استان قزوین نیز بهره مند شویم موضوع زیست بوم تخصصی در حوزه صنایع فرهنگی و فنآوری نرم طراحی و پیاده سازی شد تا در این زیست بومی که شکل می گیرد افراد خلاق و کارآفرین با شتاب بیشتری بتوانند از ظرفیت های صنایع بومی در حوزه های مختلف فرهنگی، گردشگری و هنری برای ایجاد ثروت استفاده کنند.

وی گفت: نکته مهمی که در حوزه هایی که در خانه خلاق مستقر و فعال می شوند باید رعایت شود این است که همه این بخشها بایستی زمینه دانش بنیانی و خلاقیت را داشته باشند.

احمدی بیان کرد: یک تیم پذیرش به صورت هسته تخصصی برای تعیین صلاحیت فنی افراد تشکیل شده تا افراد خلاق و ایده پرداز برای استقرار در خانه خلاق مشخص و انتخاب شوند.

image_2022_8_25-1_10_42_165_ryJ

وی یادآورشد: یکی از مهمترین اهداف ما نوع آوری اجتماعی نیز هست که باید آن را در این زیست بوم فعال و تقویت کنیم تا شرکت های شاخص بتوانند توانمندی های خود را بروز دهند.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین اظهارداشت: در فضای اشتراکی خانه خلاق حدود 60 تا 70 نفر و در بخش انفرادی هم حدود 20 شرکت و هسته مستقل می توانند در این فضا مستقر شده و فعالیت کنند.

وی از برپایی نمایشگاه توانمندی صنایع خلاق هم خبر داد و افزود: همزمان با سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمایشگاه توانمندی های خانه خلاق در استان نیز افتتاح می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »