انعقاد تفاهم نامه سه جانبه در راستای افزایش توانمندی‌های حوزه کشاورزی

به منظور بهره‌ گیری از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های علمی، تحقیقاتی و آزمایشگاهی موجود، گسترش فعالیت‌های پژوهشی و فنی، استفاده بهینه از فرصت‌های قانونی و ظرفیت‌های تجاری سازی برای یافته‌های پژوهشی در راستای تسریع روند تبدیل ایده به ثروت و حمایت از شرکت‌ها و محصولات دانش بنیان تفاهم نامه همکاری بین موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کشور، پارک علم و فناوری استان و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین منعقد شد.به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان قزوین، در راستای استفاده مطلوب از توانمندی و ظرفیت‌های موجود طرفین در تجاری سازی فناوری‌های منتج از پژوهش‌های کاربردی، گسترش فعالیت‌های دانش بنیان، همکاری در زمینه برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی و سازماندهی نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های تخصصی مرتبط با معرفی فناوری‌های نوین منتج از تحقیقات این تفاهم نامه سه جانبه فیمابین دکتر گرجی ریاست پارک علم و فناوری استان قزوین، دکتر عباسی ریاست موسسه تحقیقات فنی مهندسی کشاورزی کشور،  و دکتر مستشاری ریاست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین به امضا رسید.

دکتر گرجی رئیس پارک علم و فناوری استان در ابتدای سخنان خود ضمن خوش آمد گویی به توضیح مختصری از کارهای انجام شده در این مرکز از سال 89 تا کنون پرداختند و افزودند: کارهای انجام شده بیشتر بر فعال‌سازی فارغ التحصیلان دانشگاهی و در حوزه کارآفرینی بوده است و هدف حمایت چند جانبه در حوزه دانش و علم می‌باشد تا در نهایت این علم به ثروت تبدیل شود. خوشبختانه در حال حاضر نزدیک به 165 واحد فناور با حضور بیش از 500 نفر از تحصیل کرده‌های دانشگاهی در داخل پارک علم و فناوری استان در حال فعالیت هستند و امید داریم که بتوانیم مشکلات مختلف این مرز و بوم را با حضور این نخبگان علمی برطرف سازیم.

ایشان در ادامه صحبت‌های خود به دو مورد از شرکت‌های موفق در پارک علم و فناوری اشاره نمودند. شرکت بسا پارس صنعت که در حال حاضر 4 محصول اصلی آنها در داخل بازار کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و با شرکت‌های همچون ایران خودرو همکاری دارند. همچنین شرکت تام لوکوموتیو که در زمینه سیستم توربو و طراحی موتور برای قطارهای بین شهری با ناوگان حمل و نقل ریلی کشور همکاری‌های لازم را دارند.

در زمینه کشاورزی شرکت دانش بنیان پردیس در پارک علم و فناوری حضور دارد که سازمان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات آن می‌توانند از توانمندی‌ آنها در زمینه کشت و بافت استفاده کنند.

دکتر عباسی رئیس موسسه تحقیقات فنی مهندسی کشاورزی کشور نیز گفت: در موسسه تحقیقات کشاورزی نزدیک به 140 نفر از نیروی‌های علمی حضور دارند که در 4 حوزه آب، ماشین آلات کشاورزی، صنایع غذایی و مهندسی گلخانه در حال پژوهش و فعالیت هستند و امید داریم تا با امضای این تفاهم نامه بتوانیم گام موثری را در زمینه پیشرفت میهن عزیزمان داشته باشیم.

زبان سایت »