اعلایی: طرح «راهیان پیشرفت» را در استان قزوین اجرایی کنیم/راه اندازی خانه خلاق دانش آموزی

استاندار قزوین گفت: طرح راهیان پیشرفت را با ایده های خلاقانه و مبتکرانه برای بازگویی دستاوردها و داشته های کشور به جوانان و نوجوانان در قزوین اجرایی کنیم.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین؛ سومین جلسه ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان استان قزوین با حضور روسای دانشگاهها و رئیس پارک علم و فناوری و مدیران دستگاههای اجرایی عصر شنبه در سالن شهید سلیمانی استانداری قزوین برگزار شد.

محمد مهدی اعلایی در این جلسه اظهارداشت: دستگاههای اجرایی باید رویکرد دانش بنیانی داشته باشند و سند توسعه آمایش را دانشگاهها مطالعه کنند و نظر اصلاخی بدهند و ما ابلاغ کنیم تا اجرایی شود.

وی گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی لازم است با کمک مدیران صنعت، کشاورزی و دانشگاهها سند آمایش توسعه دانش بنیان را تا پایان آذر ماه تهیه و نهایی کند تا از تداخل کارها جلوگیری شود.

image_2022_10_22-19_44_48_627_Dlf

استاندار قزوین تصریح کرد: بهتر است تسهیلات شرکت های دانش بنیان از طریق صندوق پژوهش و فناوری توزیع شود البته باید دانست دنبال دادن وام بلاعوض نیستیم و اعتبارات از طریق پارک به صندوق داده شود و برای جلوگیری از رانت در این تسهیلات ۴۳ میلیارد تومانی با سود ۴ درصد توزیع آن با نظارت چند دستگاه صورت گیرد.

اعلایی بیان کرد: اگر اعتبارات ۴۳ میلیارد تومانی بند ۲ ماده ۳۴ بودجه امسال سرمایه صندوق شود، هم بنیه مالی صندوق بیشتر شده و تسهیلات نیز نظام مند توزیع می شود.

وی اظهارداشت: در کنار شرکت های دانش بنیان می توانیم هسته های دانش بنیان را هم مورد حمایت مالی قرار دهیم و اگر تخصیص این تسهیلات بالای ۵۰ درصد و حتی ۱۰۰ درصدی باشد به نتایج بهتری می رسیم.

استاندار قزوین یادآورشد: هدف ما حمایت از تجاری سازی ایده هاست و دادن تسهیلات به جای بلاعوض در واقع عادلانه ترین کار غیر رانتی است و اگر طرحی، اقتصادی باشد سودهای ۱۸ درصد و بالاتر هم مقرون به صرفه خواهد شد.

وی اضافه کرد: تسهیلات باید به تجاری شدن ایده ها و یا ساخت یک دستگاه که طرح را اجرا کند و ما را از وابستگی رها کند داده شود و لزوما قرار نیست همه طرحها تسهیلات زیادی لازم داشته باشد.

اعلایی گفت: گاهی ما هم باید ایده ها را شناسایی و حمایت کنیم و دستگاههای اجرایی، پارک ها و دانشگاهها اگر ایده و یا طرحی بعنوان پرچمدار و جریان ساز و عملیاتی بود را شناسایی کرده و به ما معرفی کنند تا حمایت شوند.

وی یادآورشد: بویژه درحوزه کشاوززی مثلا آفت کش ها لازم است حوزه های پرچمدار و تاثیرگذار برای حمایت شناسایی شوند و پیشنهاد می شود حتی کارهای پژوهشی هم به شرکت های دانش بنیان واگذار شود و علاقمندیم اعتبارات پژوهشی توسط شرکت های دانش بنیان و در طرح های پرچمدار و جریان ساز انجام شود. 

image_2022_10_22-19_42_43_244_MrM

استاندار قزوین با اشاره به اهمیت راه اندازی خانه خلاق دانش آموزی گفت: با کمک دانشگاه آزاد اسلامی، پارک علم و فنآوری و آموزش و پرورش راه اندازی خانه خلاق دانش آموزی با سرعت پیگیری و عملیاتی شود.

وی اظهارداشت: بهتر است پای دانش آموزان را به دنیای رباتیک دانشگاه آزاد باز کنید زیرا ظرفیت این دانشگاه بسیاربالا و بی نظیر است و باید از آن استفاده مطلوبی داشته باشیم.

اعلایی در ادامه افزود: با توجه به ظرفیت های بخش کشاورزی استان و تاکید رهبری در حمایت از شرکت های دانش بنیان و دشت قزوین لازم است در این حوزه تمرکز بیشتری داشته باشیم.

وی گفت: ظرفیت شرکت های دانش بنیان در عرصه کشاورزی استان بالا نیست و چون مبنای دانشگاههای ما کشاورزی نبوده می توانیم برای حوزه دانش بنیان کشاورزی از دانشگاههای قوی دیگر استانها مانند البرز استفاده کنیم و پیشنهاد می شود در یک همایش یا جلسه و یا تور صنعتی از شرکت های دانش بنیان کشور برای بازدید از ظرفیت های استان دعوت شود تا توان آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

استاندار قزوین افزود: برگزاری «استارت آپ ویکند» در حوزه های غیر صنعتی هم باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد و دستاوردهای این بخش معرفی شود.

طرح راهیان پیشرفت را اجرایی کنیم

اعلایی گفت: دشمنان نداشته های ما را با بزرگ نمایی در حوادث اخیر فریاد زدند و داشته ها را کوچک جلوه دادند و متاسفانه برخی از مردم بویژه جوانان نیز به داشته های خود بی اطلاع هستند و دشمنان روی آن موج سواری می کنند لذا ضرورت دارد یک فضای روشنگری در این عرصه داشته باشیم.

image_2022_10_22-19_42_35_894_jl7

وی اظهارداشت: می توانیم طرح راهیان پیشرفت را اجرا و موفقیتها و داشته ها را بازگو کنیم و بدانیم برخی توانمندی ها مثل استقلال، عزت و جغرافیای تحت تاثیر بیرونی ما معنوی و برخی فیزیکی است.

استاندار قزوین تصریح کرد: در ستاد دانش بنیان باید گزارش دهیم چه کرده ایم و از آنجا که مقام رهبری خودشان در مرزهای دانش قرار دارند دانشگاهها می توانند خلق ایده کنند و داشته ها را در مقایسه با دیگر کشورها بازگو کنیم و به نظر می رسد در حال حاضر به یک جهش فکری نیاز داریم تا پرچمدار خلاقیت باشیم و توصیه می کنیم اساتید دانشگاه و محققان پارک کنار هم بنشینند و رسالت تبینی ما را تعیین کنند.

وی افزود: مدیران صنعتی، کشاورزی و دانشگاهی برای طرح راهیان پیشرفت ایده جدید ارائه کنند تا از فضای کلیشه ای خارج شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان سایت »