آشنایی با پارک

           «پارک علم و فناوری» سازمانی است که به وسیله متخصصین حرفه ای مدیریت می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقاء فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکتهای حاضر در پارک و مؤسسه ‌های متکی بر علم و دانش است. برای دستیابی به این هدف یک پارک علمی، جریان دانش و فناوری را در میان دانشگاه ها، مؤسسه‌های تحقیق و توسعه، شرکتهای خصوصی و بازار، به حرکت انداخته و مدیریت می‌کند و رشد شرکتهای متکی بر نوآوری را از طریق مراکز رشد و فرآیند های زایشی تسهیل می‌کند. پارک ها همچنین خدمات مناسب دیگری به همراه فضاهای کاری و تسهیلات با کیفیت بالا فراهم می‌نمایند.

پارک علم و فناوری استان قزوین از اسفند سال ۱۳۹۰ در فضایی به مساحت ۳۰ هکتار ذیل وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در حال فعالیت می باشد .موقعیت این پارک به لحاظ جغرافیایی در نزدیکی ۲ مرکز مهم دانشگاهی استان انتخاب شده است و فاصله آن تا نزدیکترین شهر صنعتی  کمتر از ۱۵ کیلومتر است .
این پارک در ابتدا به عنوان پارک دانشگاهی در سال ۸۷ و ذیل دانشگاه بین المللی امام خمینی فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۸۹ توسط وزیر محترم علوم ،تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر کامران دانشجو افتتاح گردید .
سپس بر اساس سیاست وزارت علوم ، مبنی بر مرجعیت پارکهای علم و فناوری در حوزه فناوری هر استان و هماهنگ کننده مراکز رشد استان ، بر اساس مصوبه شصت و یکم کمیته فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این پارک به صورت پارک استانی فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

 

چشم انداز :

«تبدیل شدن به قطب علمی و فناوری منطقه، در راستای جذب و تجمیع شرکت های فناور و تجاری سازی نتیجه تحقیقات با تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه»

 

اهداف پارک

  • کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور
  • تجاری سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش‌ های تحقیقاتی و تولیدی و خدماتی جامعه
  • افزایش قدرت رقابت و رشد شرکتهای متکی بر دانش
  • کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‌ های بین المللی و داخلی
  • افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکت های فناور داخلی در سطح بین المللی
  • حمایت از ایجاد و توسعه شرکت های کوچک و متوسط فناوری و حمایت از مؤسسه‌ ها و شرکت های تحقیقاتی و مهندسی نوآور با هدف توسعه فناوری و کارآفرینی

 

راهبرد پارک

  • تمرکز روی نقاط قوت علمی دانشگاه و از طرف دیگر توجه به نیازهای اقتصادی استان
  • ارائه خدمات با ویژگی برتر و قیمت ارزانتر از طریق ایجاد مراکز رشد در زمینه های تخصصی پارک
  • تمرکز روی زمینه ‌های معدن و کانی های غیرفلزی، صنایع شیمیایی و شوینده، علوم کشاورزی، مکاترونیک، فناوری اطلاعات و در عین حال برقرار کردن امکان فعالیت دیگر صنایع در صورت واجد شرایط بودن

 

پارک‌های علم و فنّاوری، محیط‌هایی مناسب برای استقرار و حضور حرفه‌ای شرکت­های فنّاوری کوچک و متوسط و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و موسسات پژوهشی است که در تعامل سازنده با یکدیگر و با دانشگاه­ها به فعالیت­های فنّاوری اشتغال دارند. به این منظور پارک علم و فناوری استان قزوین در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار درشمال شهر قزوین در نزدیکی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و درمجاورت دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین و طرح چشمه نور ایران جانمایی گشته است.

D:طرح جامعتهران محاسبsite plan -18- 5-93 Mod

اجزای پارک

مراکز رشد

ساختمان‌های چندمستاجره

آزمایشگاه ها وکارگاه ها

فضای نمایشگاهی و فن بازار(موجود)

آمفی تاتر و مرکز همایش

قطعات زمین قابل واگذاری

ساختمان ستادی، اداری و آموزشی

کتابخانه مرکزی و مرکز رایانه

مراکز تجاری و خدماتی (مهدکودک، در مانگاه، هتل، رستوران و آشپزخانه)

مصلی

ورزشی و تفریحی

 

هدف نهائی این همنشینی، ایجاد چشمه‌های فنّاوری و تسهیل فرآیند جذب، ارتقا و انتشار آن است به نحوی که تمامی و یا بخش‌های عمده‌ای از فعالیت­های منتهی به محصولات فنّاوری در این پارک­ها به صورت حرفه‌ای قابل انجام باشد. اهّم این فعالیت­ها شامل بازارسنجی، ایده­پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه­سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالکیت فکری، فروش و عملیات مستشاری بعدی برای تحقق محصولات فنّاوری در عرصه تولید صنعتی و همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی می‌باشد. همکاری­های بین‌المللی برای استفاده از تجارب جهانی و همچنین حضور موثر در بازارهای فنّاوری جهان از اهداف راهبردی پارک­های علم و فنّاوری است.